„То није дипломатски ударац Хрватској, него прослава хрватске војске и то је наша ствар“, рекла је Пусићева новинарима уочи заседања Министарског савета ЕУ у Бриселу.
Она је, одговарајући на новинарски захтев да прокоментарише што је већина земаља одбила или отказала учешће на паради, рекла да је добродошао свако ко хоће да се придружи прослави у Загребу.
„Ко не жели — ником ништа“, казала је министарка.
Србија је раније преко свог шефа дипломатије Ивице Дачића поручила да би слање војних делегација на прославу годишњице операције у којој је велики број српских цивила прогнан из Хрватске било схваћено као антисрпски став земаља које се на то одлуче.
Од референдума у РС треба одустати
Пусићева је рекла да би расписивање референдума у Републици Српској представљало кршење Дејтонског споразума и Устава Босне и Херцеговине и да од тога треба одустати.
„Референдум би за последицу имао довођење у питање Устава Босне и Херцеговине и свега што је Дејтон са собом донео“, рекла је Пусићева.
Она је додала да ће намера власти РС да распишу референдум о одбацивању надлежности Државног суда и Тужилаштва БиХ у српском ентитету бити на дневном реду под тачком „разно“.
„Мислим да идемо према томе да се некако договори одустајање од те идеје“, казала је хрватска министарка.
Пусићева је рекла да је важно преусмерити пажњу на спровођење реформи како би Споразум о стабилизацији и придруживању коју је БиХ потписала са ЕУ ступио на снагу.
„Нико није мислио да ће (приближавање БиХ ЕУ) бити лако, али то не значи да од тога треба одустати“, казала је она.
Званични Брисел и више западних земаља већ су осудили идеју о референдуму и затражили да се од тога одустане.
Премијер Србије Александар Вучић је прошле недеље замолио председника РС Милорада Додика да преиспита намеру о расписивању референдума.