Поред тога, Русија се налази на седмом месту по обиму трговинске сарадње, а одговорни уредник Радио Словеније Андреј Стопар за Спутњик каже да се структура робне размене своди углавном на лекове, белу технику, електричне апарате и туризам, те да санкције нису толико утицале на трговинску сарадњу, с обзиром на то да извоз пољопривредних производа у Русију никад није био примаран за Словенију.
Према речима Стопара, једна од најважнијих области сарадње је свакако туризам, а према броју туриста, Руси су међу пет најбројнијих народа који посете Словенију сваке године.
Гледајући економске показатеље, у последњих неколико година је трговинска сарадња Русије и Словеније достигла рекордне резултате.
Амбасадор Словеније у Москви Примож Шелиго каже да је рекордна сума забележена 2013. године, и то око 1,5 милијарди евра, док је 2014. забележен пад од 4,5 одсто изазван санкцијама, али како је рекао, и тај проценат је испод очекиваног.
„Велика перспектива лежи у извозу пољопривредне механизације, будући да Русија улаже доста напора да подигне сопствену пољопривредну производњу како би надоместила недостатак производа којих нема због узајамних санкција које су увеле ЕУ и Русија“, истакао је Шелиго.
Имајући у виду да је пољопривредна сарадња Словеније и Русије одувек била релативно ниском, санкције нису пуно утицале на целокупну трговинску размену двеју земаља, додао је он. „Иако се ове године очекује још већи пад и то као последица индиректних утицаја санкција, словеначке компаније и даље на руско тржиште гледају као једно од најперспективнијих“, истакао је Шелиго.
Када је реч о руским улагањима у Словенију, најкрупније инвестиције су куповина Словеначке индустрије челика (СИЈ) од стране руског индустријског холдинга Кокс, затим преузимање туристичке компаније „Терме Марибор“, као и куповина удела „Фолксбанке“ од стране руске „Сбербанке“. Поред тога, у Словенији тренутно ради преко 550 компанија у чијој основи лежи руски капитал.