Оливер Ивановић, лидер Срба са Космета, од петка поново штрајкује глађу у знак протеста јер је Еулекс одбио његов захтев да се брани са слободе. Он је из зтавора поручио да овога пута неће одустати од штрајка, док му се не омогући право на одбрану са слободе. Да ли случај Оливера Ивановића постао национално питање и докле је држава спремна да иде у одбрани његових права?
Одговор на ово питање није на редакцију Спутњика стигао ни из једне институције у Београду, али зато Живојин Ракочевић, писац и новинар са Космета за Спутњик истиче да нема међународне правде, да правда Албанца, племенска и етичка, не постоји и да је остао само Београд. И зато, каже он, извините, ми чекамо Београд!
„У овом тренутку у рукама Београда се налази и живот Оливера Ивановића. Београд има моћно оружје да каже: ’Не можемо да учествујемо у процесима који ће бити на штету Срба, који ће те Србе коштати и голоФг живота‘. Србија због Оливера Ивановића, због непостојања минимума правде, ни међународне ни локалне, због Унеска, ’Брезовице‘, ’Трепче‘, због хиљаду детаља и невоља који се догађају Србима на Косову и Метохији би требало да наговести излазак из бриселских преговора, јер се они у овом тренутку виде као наша потпуна капитулација и то тако доживљавају и Албанци и међународна заједница“, каже Ракочевић.
У нашој перцепцији, напомиње он, постоји само једно виђење бриселских договора, као нечега што је светиња и нешто што се не доводи у питање и што се не може прекинути.
„Насупрот томе, Приштина бриселске договоре доживљава као српски пораз, као слабост и могућност да се Србима узме све што им је неопходно за минимум нормалног живота“, истиче Ракочевић напомињући да су се на протесту подршке Оливеру Ивановићу окупили бивши грађани Приштине да траже правду за човека за кога сматрају да је политички затвореник.
Бранимир Стојановић, потпредседника владе Косова поновио је за Спутњик да Оливер Ивановић није сам. Он каже да после последњег рочишта нису могли да ћуте и да ништа не кажу, јер, како истиче, ово већ превазилази нормалан судски поступак и више никоме није јасно зашто тај човек не може да се брани са слободе.
Управо због тога Стојановић каже да ће листа Српска врло брзо да сазове састанак свих десет српских општина на Космету, на коме ће се донети јединствена одлука о овом питању.
„Све ово време нисмо хтели да се као политичари мешамо, ћутали смо, не желећи да се мешамо у правосуђе које би требало да буде независно, али у које се очигледно неко други меша и чији је интерес да Оливер Ивановић буде у притвору“, каже он.
На питање да ли ће и Београд бити укључен у разговоре које „Српска листа“ планира да обави и шта Београд може да уради у вези са за проблемом Оливера Ивановића, Стојановић каже:
„Не знам шта би Београд могао још да уради. За нас је важно да се овде на Косову схвати какав је однос Срба према овом питању и да ово постаје матрица по којој они који се не уклапају у одређену политику могу да буду задржавани, притварани и да немају исти третман као и остали“.
Које конкретне потезе ће предузети, Стојановић није желео да износи у јавност, али је нагласио да је за почетак битно да се види јединство о овом питању.
„Ми као Срби гледамо итекако шта се дешава у том случају и нећемо оставити Оливера Ивановића самог, јер очигледно је да ово није обичан судски поступак и сада треба да се пошаље јединствена порука које до сада није било“, закључује он.
Мирослав Ивановић, судија Вишег суда у Косовској Митровици и брат Оливера Ивановића, подсећа да је Србија дала гаранције за Оливера Ивановића, али одговори на њих још нису стигли.
„Не тражим да се те гаранције у формалном смислу понове, али се може тражити Еулексово изјашњење о тим гаранцијама. Нека се изговори, заузме став да ли се те гаранције уважавају или не. Ово је ствар која сама по себи очито превазилази оквире судског поступка и има озбиљних политичких конотација. А ако је тако, онда држава Србија и надлежни представници могу озбиљније да се укључе у све ово. Најискреније, нимало ми се не допадају саопштења која стижу из Београда да Србија не може ништа да уради. Дефинитивно може и ту постоје разна средства, утолико пре што сматрам да су и они убеђени да се не ради о нечијој кривици. Ако је то јасно и Албанцима на улици, како то да није јасно институцијама које далеко више имају средстава и моћи“, пита се судија Ивановић.
Судија Ивановић каже да је ово био тек први протест и од тога колико ће он озбиљно бити схваћен зависиће и како ће се даље ствари развијати. Он каже да се на протесту од Еулекса отворено тражило да сагледа своје пропусте.