Игре су показале да оваква такмичења уједињују и јачају пријатељства, поверење и сарадњу међу војскама страних земаља, а да су војни полигони право место за размену искустава међу војницима, додао је руски министар.
Као што се и очекивало, на првој војној Олимпијади руска војска је убедљиво тријумфовала у скоро свим дисциплинама, доказујући још једном своје лидерство у свету, постављајући тако нове стандарде у организацији овако великих догађаја.
Очекује се да ће идуће године број земаља-учесница бити и већи, а да ће се такмичењу прикључити и неке чланице НАТО-а. Према неким изворима, Немачка је већ показала интересовање да се придружи Играма, али је и још неколико земаља спремно да се прикључи.
Чланице НАТО-а су биле позване и на овогодишњу војну Олимпијаду, али су одбиле учешће.
„Ми смо позвали земље НАТО-а да дођу у госте, али они су одбили због, како су навели, низа политичких проблема“, рекао је заменик министра одбране РФ Анатолиј Антонов уочи почетка Игара.
Он је истакао да би посета земаља Алијансе помогла да се успостави дијалог са Русијом, која је на то спремна, и да је већ одавно „дошло време да престанемо да гледамо једни друге кроз тенковски нишан“.
Антонов је, такође, раније рекао да Министарство одбране Руске Федерације рачуна на то да ће САД и друге земље НАТО-а пре или касније прихватити учешће у заједничким војним играма.
Војска Србије је ове године учествовала само на Тенковском биатлону, где је освојила треће место, али постоји могућност да се већ идуће године такмичи и у другим војним дисциплинама.
По свему судећи, будуће војне игре неће бити ограничене само на једну земљу. Има наговештаја да би оне могле да се одржавају сваке године у различитим земљама, уколико друге државе-учеснице изразе спремност да организују овако велики догађај. Такође, спомиње се варијанта да се војна Олимпијада и даље одржава у Русији по „олимпијском распореду“ — на сваке четири године. Засад су све опције у игри и све се разматрају.
Прве Међународне војне игре стартовале су 1. августа на 11 војних полигона широм Русије. На „бојном пољу“ сукобило се 57 екипа, око 2.000 војника и официра, из 17 земаља: Русије, Србије, Кине, Индије, Белорусије, Венецуеле, Египта, Казахстана и других.
Више од 250 хиљада гледалаца и две хиљаде руских и страних новинара, укључујући и оне из земаља НАТО-а, пратило је уживо ову велику војну Олимпијаду.
Руско Министарство одбране је готово свакодневно подизало своју авијацију да би превезли новинаре у различите, па и удаљене регионе Русије.
„Свакодневно је на 11 војних полигона заједно за учесницима такмичења на терен излазило десетине сниматељских екипа, стотине новинара и фото-репортера из новинских агенција, штампаних медија и интернет издања из 40 земаља света“, саопштило је руско Министарство одбране.
Сајт руског министарства је у дане Игара посетило више од два милиона људи, укључујући и 450.000 посетилаца из иностранства, а на социјалним мрежама војну Олимпијаду је пратило 11 милиона интернет корисника из целог света.
Сви објекти и инфраструктура изграђена у Русији за прве Међународне армијске игре и даље ће бити у употреби. За овогодишње такмичење изграђено је или реконструисано 67 полигона, изграђено је 15 стрелишта, пет тенкодрома, осам хелиодрома и асфалтирано је више од 225 километара путева.
Организатори Игара обећали су и у наредним годинама топлу добродошлицу и жестоку и фер борбу на „бојном пољу“, а руски војници су поручили да „своју титулу шампиона без борбе неће (пре)дати“.