Нове смернице војног приручника сада први пут садрже тако нејасне одредбе којима се даје за право војним командантима да могу да их „широко тумаче“, наводе стручњаци ратног права и новинари, пренела је агенција АП.
Тако војни команданти могу да замоле новинаре да напусте америчку војну базу или да притворе новинара за било какав уочен прекршај.
„У принципу, новинари су цивили“, наводи се у приручнику од 1.180 страница, али и додаје да „новинари могу бити припадници оружаних снага, лица која су овлашћена да прате оружане снаге, или непривилегована страна у рату“.
Особа која се сматра за „непривилеговану страну у рату“ нема звање које подлеже заштити права по Женевској конвенцији, тако да командант може да их ограничи на одређене зоне, или чак притвори на неодређено време, без оптужбе, пошто се новинар сматра за „неповлашћену зараћену страну“.
У приручнику се додаје да „извештавање о војним операцијама може бити веома слична прикупљању обавештајних података или чак шпијунирању“.
„Новинар који делује као шпијун може бити предмет мера безбедности и кажњен уколико је заробљен“, наводи се у новим смерницама америчког Министарства одбране.
Међутим, није прецизирано каквим казнама или под којим околностима амерички војни командант може да одлучи да „казни новинара“.
Из Министарства одбране су саопштили да су званичници одредницом „непривилегована страна у рату“ хтели да укажу на то да терористи или шпијуни могу да се маскирају у новинаре-репортере или да упозоре на некога ко ради за сајтове џихадиста и друге публикације, као што је Ал Каидин часопис „Инспајер“, које могу да се користе за подстицање или регрутовање екстремиста.
Истовремено, званичници су рекли да исти израз треба да се односи на преношење информација о актуелним војним операцијама, локацијама војних трупа или других поверљивих података непријатељу.