Он је нагласио да је то политичко питање и да нема потребе стављати ту међународну организацију у нелагодну позицију.
Поводом информације да је Приштина затражила пријем Косова у Унеско огласили су се бројни званичници, како у Србији тако и у свету. Званични Београд је изнео јасан став да је питање уласка Косова у ту међународну организацију апсолутно неприхватљиво.
Српски политичари су у више наврата наводили да су на простору Косова и Метохије досад уништена 174 верска објекта, чак 33 културно-историјска споменика, а покрадено је више од 10.000 икона, те да је више него јасан раскорак између декларативног залагања и стварног поступања Приштине по питању заштите српског културног наслеђа.
Руски амбасадор сматра да они који дижу галаму по питању захтева Косова за чланство у Унеску не треба да стављају ту организацију у нелагодну ситуацију.
Према речима руског амбасадора, Унеско ни по међународном праву ни по Повељи Уједињених нација, чија је структура у сфери културе, не треба ни да расправља о питању уласка квазидржаве која није призната од стране УН у ту организацију.
„Лично сматрам да је потезање питања пријема Косова у ту међународну организацију нарушавање свих постојећих међународних правила, Повеље Уједињених нација, као и Резолуције 1244“, нагласио је Чепурин. „Унеско је једна од организација у систему Уједињених нација и делује у складу са овом чињеницом. Вршење притиска и покушаји од стране неких субјеката да незаконито намећу покретање, разматрање или гласање по питању Косова нису прихватљиви. У садашњој ситуацији, када је међународна конфронтација веома оштра, то је поготово контрапродуктивно“.
„Важно је да инсистирамо на поштовању правила. Унеско није ни обавезан да преузима овакве захтеве, ни да их разматра, а камоли да гласа или да доноси у вези с њима некакве одлуке“, закључио је он.
Уједињене нације одбиле су да проследе Унеску недавни захтев Приштине за улазак у ту организацију. Према речима шефа српске дипломатије Ивице Дачића, то је био тек први корак, с обзиром на то да Приштина може директно да се обрати Унеску, а може се десити да и нека трећа земља то учини уместо Косова.
Он је нагласио да је седница Генералне конференције Унеска заказана за новембар и да ће на њој бити донесена коначна одлука по том питању.
Иначе, на листи баштине коју је Приштина послала уписани су српски манастири Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и Црква Богородица Љевишка, те уколико би Косово ушло у Унеско, те српске светиње би прешле под заштиту Приштине.