Хрватски медији наводе да је у Товарник ушла мања група избеглица, међу којима су жене, мушкарци и деца.
Портпарол Вуковарско-сремске жупаније је потврдио да је група избеглица ушла на територију Хрватске, али није прецизирао њихов број.
У раним јутарњим сатима у Шид су из Прешева стигла два аутобуса са избеглицама, која су кренула прошле ноћи, а очекују се још три, јавио је Танјугов извештач са лица места.
Према подацима припадника међународних организација, до 7.30 у Шид је, како аутобусима, тако и таксијима, пристигло око 80 избеглица, које су наставиле пут пешице на територију Хрватске.
Аутобус, који је екипа Танјуга затекла, искрцао је путнике у близини прелаза Товарник, на километар од хрватске територије.
Избеглице су копненим путем, заобилазећи званични прелаз, кренуле у правцу хрватске територије.
Надлежне власти очекују још три аутобуса, која су током ноћи кренула из Прешева, али и наставак таласа избеглица у том делу Србије.
Хрватски медији пренели су да је неколико лица, претпоставља се између седам и десет особа, ухапшено након што су се одвојили од главне групе, те илегално ушли у Хрватску прелазећи границу преко поља и њива.
Они се, како се наводи, тренутно налазе у полицијској станици у Товарнику, где се чека долазак преводиоца.
Китаровићева писала Милановићу
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић писала је премијеру Зорану Милановићу, јер сматра да треба сазвати седницу Савета за националну безбедност због надолазећег избегличког таласа. Она је уверена да то није само хуманитарно, већ и безбедносно питање, те га стога ситуацију треба размотрити на највишем државном нивоу.
Оцењујући да се тренутна миграциона криза неће брзо примирити, чак и уз постизање договора на нивоу ЕУ о збрињавању тренутно процењених бројева миграната, а имајући у виду увођења разних ограничења и појачаног надзора на границама држава чланица Европске уније и Шенгенског простора у суседству (Мађарска, Аустрија, Немачка, Словачка), Китаровићева указује да се избеглички талас преноси на Хрватску, те да је неодложно потребно то питање размотрити на највишем државном нивоу.
У писму премијеру, Китаровићева је указала и да се намеће питање одређивања става Хрватске према Даблинској конвенцији и другим споразумима о реадмисији, који су на снази, односно пуне примене свих међународних стандарда и правила Европске уније у вези са избеглицама.
„Затварањем мађарско-српске границе, избеглички талас се може пренети на Хрватску и Румунију, у далеко већем броју од оног са којим се, по најавама, рачуна. На друштвеним мрежама се тако већ шире савети избеглицама које алтернативне руте да одаберу, а оне укључују и Републику Хрватску“, навела је хрватска председница.
Милановић: Помоћи ћемо избеглицама да наставе пут
Избеглицама које буду ушле у Хрватску биће дозвољено да прођу и наставе свој пут ка Западној Европи, рекао је данас хрватски премијер Зоран Милановић додајући да је током ноћи из Србије на територију те земље ушло око 150 избеглица.
„Хрватска је у потпуности спремна да прихвати или упути те људе где они желе да иду, а што су очигледно Немачка или неке скандинавске земље“, рекао је Милановић у обраћању Парламенту, пренео је Ројтерс.
Милановић је рекао и да ће избеглице моћи да прођу кроз Хрватску, те да ће им Хрватска у томе помоћи.
„Спремни смо за такву могућност“, додао је он.
Милановић је у Сабору рекао и да ће бити сазвана седница Савета за националну безбедност због избегличког таласа, поручивши председници Колинди Грабар Китаровић да је за тај проблем ионако одговорна искључиво Влада.
Он је Китаровићеву подсетио да она није чланица тог тела, као и да су сви чланови тог тела у дневној координацији и да су упознати са свим проблемима.
„Нећемо заборавити да смо већином сви хришћани и нећемо заборавити шта је папа рекао, а то је да би свака жупа требало да прими једну породицу. Многи у Европи који се бусају у прса да су хришћани се понашају потпуно супротно“, рекао је Милановић.