Како наводи лист, уз помоћ „сиријског гамбита“ председник Русије је показао да је спреман да на Генералној скупштини Уједињених нација направи „озбиљан дипломатски корак“, а не да удара ципелом по столу у стилу Хрушчова.
Ретко ком светском лидеру успева да своје обраћање Генералној скупштини Уједињених нација заодене таквом интригом, како је то учинио Владимир Путин, пише новинар „Фајненшел тајмса“ Нил Бикли. Наступ руског председника заказан за понедељак, први после десет година, претворио се у „изненађујући преокрет“, наводи лист.
Москва је потврдила путовање Путина у Њујорк крајем јула. Тада су западне дипломате биле уверене да руски лидер, „изолован због мешања у унутрашње послове Украјине“, највероватније ништа неће моћи да предложи осим уобичајене оштре антиамеричке тираде, наводи се у чланку.
„Ипак, недавно повећавање руског војног присуства у Сирији навело је на мисао о томе да господин Путин не планира да лупа ципелом по столу у стилу Никите Хрушчова, него да изведе озбиљан дипломатски корак. Суштина овог корака гласи: Русија предлаже да помогне, и чак да на себе преузме водећу улогу у борби с ’Исламском државом Ирака и Леванта‘“, пише „Фајненшел тајмс“.
Овај предлог ослања се на „чињенице с места догађаја“, односно на присуство „два туцета ловаца и друге војне технике“ које је Русија недавно распоредила у Сирији. Низ западних дипломата, као и руски медији су чак претпоставили да ће Москва, можда, уочи наступања Владимира Путина на Генералној скупштини Уједињених нација на сиријској територији извести неколико авионских напада како би појачала позицију руског председника.
Повећавање војних снага у Сирији, сматра лист, дало је Путину могућност да донекле промени свој имиџ и да се „од изрода претвори у сиву еминенцију“ и да поново покаже да је Русија „играч на светској сцени“.
„Колико год да су САД пробирљиве у вези с намерама господина Путина, он је такође постао неко кога Вашингтон не може да игнорише“, наглашава „Фајненшел тајмс“. Као потврду за то лист наводи чињеницу да је амерички председник Барак Обама пристао на лични сусрет с Владимиром Путином, за којим је „тако жудео“ руски лидер.
Путин жели да примора САД да признају да је Русија равноправни играч у Сирији. И овде је реч како о борби с Исламском државом, тако и о будућности политичког решавања сиријског сукоба, сматра лист.
„Могуће је, како то обично бива с руским лидером, да његов корак у вези са Сиријом такође обилује ризицима — почев од опасности случајних сукоба са снагама САД, а закључно с тим да руска армија може да буде увучена у тај сукоб на своју штету. Управо то се догодило са совјетском војском у Авганистану осамдесетих година. Али овај корак такође може потенцијално да послужи неким циљевима и да Русији донесе разноврсне резултате“, наглашава „Фајненшел тајмс“.