Русија у највећој мери инсистира на јаснијим правилима на међународној арени, сматрају панелисти, као и за заједничку улогу о кључним питањима у међународним процесима.
Интервенција Русије у Сирији указује на то да постоји заједничко деловање Русије и партнера у међународној арени, што је прави пут да се изграде бољи односи Русије и Запада, сматра заменик директора програма у Руском савету за спољне послове Тимур Махмутов. Он је рекао да се отопљење односа Русије и Запада осетило одмах након говора председника Путина на Генералној скупштини Уједињених нација.
На питање да ли интервенција у Сирији може да угрози безбедност Русије, Махмутов за Спутњик каже да управо сарадња безбедносних служби Русије и САД, као и других земаља, али и размена информација, може значајно да допринесе подизању нивоа безбедности.
„Недостатак такве сарадње између Русије и САД, али и других држава, довео је до догађаја 11. септембра. Мислим да су сви из тога извукли добре лекције — и Американци и Руси. Сматрам да је руска власт све то узимала у обзир када је донела одлуку да учествује у операцијама у Сирији“, истакао је Махмутов.
Када је реч о економским односима Русије и Запада, панелисти су истакли да треба правити разлику између политичких циљева и онога што причају бизнисмени. Русија је, према њиховим речима, огромно тржиште, а склапање Евроазијске уније само је повећало шансе да се направи тржиште који би се простирало од Лисабона до Владивостока, рекао је Маркус Фелснер, директор Источноевропске бизнис асоцијације.
„Ја нисам присталица да европски и амерички бизнис има било какву политичку улогу. Као бизнисмен, моја улога јесте да инвестирам у Русију или Казахстан или било коју другу земљу, покушавајући да направим највећи могући профит, поштујући законе своје земље и земље у којој радим. То је моја једина мисија, а радећи то покушавам и да унапредим економску ситуацију у земљи. Када је реч о Евроазијској унији — на њу треба гледати као на превозно средство које ће нас довести до тога да разговарамо о бизнису, а не само о геополитичким проблемима“, објашњава Фелснер.
Сличан став дели и Шерил Крос са Вудро Вилсон центра, који се налази у оквиру вашингтонског института Кенан. Она сматра да је стратешко партнерство са Русијом неопходно због даљег напретка целог света, јер треба учити из искустава великих земаља, као што су Русија и Америка. Она каже да се пре само десетак година чинило да свет иде у добром правцу.
„Ми морамо да радимо заједно, иако знам да то није лако. Говорећи о демократији, ми не смемо да је намећемо земљама Блиског истока, већ да радимо то путем дијалога. Најбољи пут јесте да усавршавамо демократију у својој земљи и на тај начин служимо као пример осталима. Када би Русија, Кина и САД имале слуха да се договоре око кључних питања, попут климатских проблема, екологије, али и решавања питања екстремизма, сви бисмо живели много боље“, закључује она.
На 5. Београдском безбедносном форуму организовано је око 20 панела и округлих столова, на којима су учествовали многобројни панелисти са свих страна света. Циљ Форума јесте да се понуди одговор на питање како Европа, али и читав свет треба да се суочи са тренутним изазовима који руше све оно што је савремени свет досад узимао здраво за готово.