Путин је показао да више није отпадник који је морао пре времена да напусти Самит Г-20 у Аустралији у новембру 2014. године, након леденог пријема западних лидера. „Монд“ истиче неколико крупних корака које је руски председник морао да предузме да би поново придобио међународну пажњу.
Путинов повратак на главну улогу у међународној арени почео је у мају, када је Москва почела своју „сиријску кампању“, покушавајући да размотри са САД да седну и разговарају о ситуацији на Блиском истоку.
Амерички државни секретар Џон Кери је посетио Сочи 12. маја ове године. Пре Керијеве посете, ниједан високи амерички званичник није крочио на руско тле више од две године. То је велика прекретница за Путина, навео је француски лист.
У јулу је Путин покренуо интензивни дипломатски рад на свим фронтовима. Русија је постала кључни преговарач током преговора између Ирана и П5+1 групе, током које су стране коначно дошле до споразума о нуклеарном програму Техерана.
Затим је дошло је Путиново време да заблиста на самиту БРИКС-а у руском граду Уфи. Током састанка, он је успешно изложио идеју „мултиполарног света“, која би могла доћи наместо западне хегемоније са САД на челу.
Онда је дошла Сирија. Пошто је под вођством САД међународна коалиција посрнула у својој кампањи ваздушних напада против ИД, док су таласи сиријских избеглица стално куцали на врата Европе, Путин је одлучио да делује. Руски лидер је успео да убеди Европљане да је много лакше победити ИД и зауставити прилив сиријских избеглица него што се мисли.
Начин је једноставан — подржати владу Башара ел Асада, створити ширу коалицију против тероризма, која укључује Русију, и почети заједничко уништавање ИД. Према „Монду“, то је био изузетно паметан Путинов политички потез.