„Четири наше светиње на Косову и Метохији проглашене су за светску културну баштину — Високи Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, а Унеско их је прогласио светским културним добрима у опасности. А од кога им прети опасност? То би било као да неко предложи Исламску државу за чланство у Унеску. У чему је разлика?“, навео је Дачић на редовној конференцији за новинаре.
Он је истакао да је Албанија ставила на дневни ред пријем Косова у Унеско изван стандардне процедуре, а гласање у Извршном савету Унеска доноси се већином гласова.
„На седници Извршног савета од 58 чланица 32 су признале Косово, а 26 нису, што значи да нас чека тешка борба за заштиту наших интереса. Сви у свету са којима смо разговарали у Унеску о нашем културном и верском наслеђу на КиМ, сви су сагласни са нашом аргументацијом, али постоји велика разлика између вербалне сагласности и формалног одлучивања, имајући у виду да су те земље признале независност Косова“, казао је Дачић.
Седница Извршног савета о стављању ове теме на дневни ред требало би да почне 12. октобра, а одлука би требало да буде на дневном реду Генералне скупштине 21. октобра где ће за доношење одуке бити потребна двотрећинска већина.
„Наш став је да о томе не треба разговарати док се о томе не буде разговарало у Бриселу, јер смо се на самом почетку договорили да то буде једна од тема дијалога. Због тога сматрамо да је штетно за даљи дијалог Београда и Приштине да се о овој теми одлучује на основу једностраних потеза Приштине и на основу прегласавања у Унеску“, рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије нагласио је да је, од када је Кфор на Косову, уништено више од 200 цркава, манастира и других верских и културних објеката, да су они рушени динамитом и да су паљени, као и да је уништено 8.000 надгробних споменика.
„Борићемо се колико можемо и уложићемо сва дипломатска средства да спречимо пријем Косова у Унеско“, закључио је Дачић.