Председник Николић је рекао да је пријем КиМ у Унеско за Србију неприхватљив по више основа, а пре свега због тога што је српска баштина неотуђиви део бића српског народа, део његове историје, његова духовна вертикала, саопштила је прес-служба председника, преноси Танјуг.
Николић је на заједничкој конференцији за новинаре након разговора са Пахором рекао и да је захтев за пријем Косова у Унеско правно неутемељен и негативно би се одразио на исхода планираних експертских разговора о заштити имовине Српске православне цркве и споменика српске културе на Косову и Метохији у оквиру дијалога Београда и Приштине.
„Насилним присвајањем српског наслеђа, Албанци са Косова и Метохије покушавају да фалсификују историју и индиректно подметну целом свету некакву косовску нацију као општеприхваћену чињеницу“, рекао је Николић и додао да је словеначког колегу замолио да, како је рекао, не подлегне притисцима, да нам помогне и да покуша да разуме нашу исконску потребу да очувамо своје историјско наслеђе.
„Рекао сам председнику да је парадоксално то да Албанци говоре да су њихови манастири, а те манастире чува Кфор и косовска полиција управо од њих. Упркос чињеници да је Словенија коспонзорисала предлог Албаније да се захтев за пријем у чланство Косова у Унеско уврсти у дневни ред Извршног савета и томе што имамо супротне ставове око питања независности, позвао сам председника Пахора да уважи нашу аргументацију и да се у будућности словеначка страна постави уздржаније“, навео је Николић.
Председник је даље рекао да Србија високо цени подршку Словеније у процесу евроинтеграција Србије, посебно у процесу отварања првих преговарачких поглавља без додатних условљавања.
„Посебно нам је важна исказана спремност Словеније да пружи билатералну развојну, техничку и експертску помоћ. Конкретизација сарадње биће реализована билатералним Програмом сарадње у области ЕУ интеграција“, навео је српски председник.
Николић је рекао да је су он и Пахор заједнички констaтовали да су политички односи Србије и Словеније достигли висок ниво и да у регионалним оквирима представљају пример одличне билатералне сарадње.
Односе две земље, како је рекао, карактерише развијен политички дијалог и сарадња у бројним областима.