„Искрено говорећи, мислим да је Косово и Метохија проблем за отварање поглавља. У то сам уверен. Некад су нам то и отворено говорили, али су сад ту причу донекле гурнули по страни и тврде да чекају отварање… Па не може ЕУ да чека отварање поглавља! Србија је та која то чека, а Европа их мора отворити“, истакао је Николић.
„Не можете да кажете — Ако желите у Европску унију, морате да до задње тачке испуните све што вам наредимо из Брисела. Али то не раде ни чланице ЕУ. Погледајмо пример признања КиМ: Ако је то услов за пријем Србије у Европску унију, како је могуће да пет чланица ЕУ није признало Косово“, упитао је Николић.
На новинарско питање да ли званичници Уније у разговорима са представницима Србије кажу да су добри односи Београда са Русијом проблем који кочи приближавање Србије Европској унији, председник Николић је одговорио да је то тачно.
„Многи из Европске уније Србији замерају сарадњу са Руском Федерацијом, а сами би радо са њом трговали, набављали енергенте и сировине, као и користили огромно руско тржиште, иако под својим условима“, рекао је он.
Кад је реч о подршци Словеније предлогу Албаније да Косово постане члан Унеска, Николић тврди да званична Љубљана није требало да се прикључује тој иницијативи.
„Али вероватно им је неко рекао да то ураде. Европска унија ми делује као политичка странка: Након што сви кажу своје, буде тако како одлучи већина. Имаш своје мишљење, али га не можеш јавно изговорити. Наши односи са Словенијом се не могу покварити, али Словенија треба да има на уму да не треба да предњачи у нечему за шта зна да боли Србију“, истакао је председник.
Коментаришући односе са Хрватском, Николић је навео да је избегличка криза заправо проблем Европске уније и да није било потребе да се разбукта спор између Србије и Хрватске.
Он је додао како сматра да спора није ни било, ако се изузму изјаве појединих политичара, који су можда тиме покушали да освоје поене код неких својих грађана.
„У Хрватској се политичари нажалост још боје ултранационалиста, који започну и остваре све што замисле. Ако хрватска власт није у стању да обезбеди двојезичне табле у местима где је, по Уставу, довољан број Срба или грађана друге националности да се испуни тај услов, то је знак да је национализам у Хрватској још доминантна политичка опција, иако је Хрватска чланица ЕУ и морала би да се окрене потпуно друкчијим вредностима“, истакао је председник Србије.
Николић је за „Дневник“ рекао да Србија није предузела ниједан лош гест према Хрватској, а има одличне односе и са римокатоличком црквом, што је некад било незамисливо.
„Србија је доживела велике промене, што је случај и са некима од нас који смо сада на власти. Једноставно речено, времена се мењају. Пословица каже да се једино будала никад не мења. Зашто смо се премијер Александар Вучић и ја променили и победили на изборима? Зар је требало да останемо какви смо били и да никад не победимо на изборима, па би у Србији ситуација била каквом су је други замислили и каква је била до тада? Србија се променила. Грађани апсолутно схватају да је оно што радимо добро“, закључио је Николић.