Револуцијом 5. октобра и каснијом победом ДОС-а и на републичким парламентарним изборима, нове власти усмериле су Србију на курс Европске уније. После 15 година држава је пред отварањем првих преговарачких поглавља са ЕУ. За 15 година много тога је промењено на политичкој сцени Србије, а и у односу ЕУ према Србији. Чини се да је са бројем година од револуције растао број услова које је ЕУ испостављала. Био или не био најновији услов, признање такозваног Косова је најактуелнији корак ка константно помереном циљу.
Представнике странака које су тада биле главни протагонисти евроинтеграција Србије питамо да ли и данас исто мисле, да ли се може рећи да се на неки начин осећају изневерено од европских партнера и шта би урадили да су данас власт.
Косово услов од 2007?
Некадашњи министар, потом премијер Србије, а данас лидер Нове странке Зоран Живковић сматра да не постоји никакво померање од стране ЕУ, нити да су циљеви сада већи него што су били 2007. Живковић тврди да у првим годинама власти ДОС-а независност Косова није била услов за евроинтеграције и да то чак није било ни успутна тема разговора.
„Наредне власти су због свог аутизма, манекенства, или напросто неискрености ушле у разне лажне приче и оперетске представе о томе да је све завршено, да је и Косово и Србија, да је и мање од независности и више од аутономије, да ћемо ми то све да средимо, да је Бриселски споразум феноменалан… То све није било тачно“, јасан је Живковић. Од 2007. до данашњег дана независност Косова је апсолутни услов даљих евроинтеграција Србије и то је, додаје Живковић, свако ко се иоле разуме у политику, макар да је прати преко новина а камоли да у њој учествује, знао.
„Још 2008. сам рекао да то може само да чуди неког ко је глуп или ко је зао. Не видим глупе људе међу водећим српским политичарима, то значи да су махом зли“, категоричан је Живковић.
Генерално, истиче он, независност Косова наравно није ништа чему би било ко требало да се радује у Србији али то је сада непромењива ствар.
На питање како би поступио данас да је премијер, Живковић каже како сматра да су грађани Србије паметнији од актуелног руководства, а да ти грађани на испитивањима јавног мњења стално говоре да им је будућност у ЕУ.
„Мислим да сходно том опредељењу грађана, већинском, треба наставити са евроинтеграцијама. Наравно, паралелно с тим штитити максимално све српске појединачне и националне и државне интересе на териториј Косова“, закључује.
Портпарол Либерално демократске партије Јован Најденов напомиње да се ЛДП од оснивања залаже за европску политику и да такву политику жели да спроводи у Србији. Апсолутно не сматрамо да су наши европски партнери, истиче Најденов, на било који начин изневерили европске наде наше земље.
„Напротив, сматрамо да је то што се помиње у медијима везано за поглавље 35 и за постављање признавања Косова као услова за улазак у ЕУ бесмислица коју до сада нисмо чули ни од једног званичника ЕУ или било које европске државе“, тврди Најденов и додаје да ЛДП сматра да Србија треба и мора да остане на свом европском путу и да Србији није испостављен ниједан додатни услов у односу на оно што је до сада било испостављено из Брисела.
ДС: Подржавамо Владу
Потпредседница Демократске странке, некадашњег стожера ДОС-а, Гордана Чомић, каже за Спутњик да не постоји начин да ДС одустане од тога да је Србији место у ЕУ, да је то, како каже, место по нашој традицији, култури и једина права будућност у Србији за генерације које долазе. Без обзира на све тешкоће.
„Ми смо привржени нормализацији, ми верујемо да је заједнички живот Албанаца и Срба могућ, а потпуно знамо колико је тешко и због тога дајемо подршку Влади Републике Србије“, констатује Чомић.
На питање како би поступила да је на месту премијера или преговарача, Чомићева каже да би саговорнике из Приштине питала да ли верују да је могућ заједнички живот и заједнички развој Албанаца и Срба.
„Ако не верујете, онда нисмо у добром дијалогу. Ако тврдите да то радите само због европских интеграција онда имамо неспоразум, баналан али дубок. Мислим даје то заједнички интерс и Албанац и Срба — стабилност, мир и развој“, закључује Чомићева.
На слично питање Константин Самофалов, портпарол Тадићеве Социјалдемократске партије тврди да његова партија уопште не би дошла у садашњу ситуацију. Процес европских интеграција је, према његовом мишљењу, успорен после 2012. године.
„Ови услови су данас наша реалност али су исто тако и резултат преговарачких капацитета ове владе. Што се тиче СДС-а, чланство у ЕУ је наш приоритет, свих ових година, ми се залажемо за европски пут Србије, од њега никада нисмо одустајали“, истиче Самофалов.