Представници српског Патриотског блока су претходне недеље боравили у посети Криму и Москви. Од представника власти, како на самом полуострву, али и у руској престоници, српска делегација је добила подршку за идеју да би у Србији требало одржати референдум.
Бошко Обрадовић, председник Српског покрета Двери, изјавио је да ће чланови делегације по повратку у Србију, односно на Балкан, сведочити о ономе што су видели на Криму. Наиме, представници Патриотског блока су за време своје посете најмлађој руској републици видели све супротно од онога како о Криму извештавају европски медији.
„Све на Криму — комплетна духовност, историја, култура, све је то руско. Видели смо изузетну природу и велике туристичке потенцијале. Посетили смо Јалту, Севастопољ и Симферепољ и уверили смо се да сложно и у миру живи 175 националних заједница“, изјавио је Обрадовић.
За становнике Крима, референдум је прошлост, а полуострво се окреће будућности и постаје велико градилиште, што је потврдио и Георгиј Мурадов, заменик председника Савета министара Републике Крим. Он је нагласио важност састанака српске делегације, како са представницима локалних националних заједница, тако и са представницима пословних кругова.
„Постигнут је договор о посети групе српских бизнисмена Криму, где ће се упознати са могућностима будуће пословне сарадње и потенцијалима полуострва“, изјавио је Мурадов.
Заменик председника савета министара републике Крим се задовољством се осврнуо и на сусрете које је српска делегација остварила у Москви, са обзиром да су представници Патриотског блока били примљени и у Државној думи, Савету федерације, али и у Министарству спољних послова Руске Федерације.
Председница Демократске странке Србије Санда Рашковић Ивић је навела да садашња власт у Србији не сме да уведе санкције Русији, због расположења које влада у народу. Она је навела да чак 76 одсто грађана Србије жели блиску сарадњу са Русијом, док 46 одсто жели да Србија уђе у Европску унију. То значи, рекла је председница ДСС–а, да и они који желе у Европску унију, желе и сарадњу са Русијом.
„Међутим, ако Србија настави свој пут ка Европској унији, врло брзо нас чека отварање поглавља 31, где се дефинише заједничка безбедносна и спољнополитичка сарадња, односно наметање санкција Руској Федерацији. У том смислу, наш Патриотски блок сматра да ми никако не смемо да наставимо европским путем“, рекла је Санда Рашковић Ивић.
Према речима председнице ДСС–а, чланови Патриотског блока ће након ове посете бити најбољи амбасадори руског Крима у Србији и региону, где се живи хармонично, што је омогућило управо одржавање референдума. Ивићева је на том примеру објаснила зашто би референдум у Србији, али и региону, био добро решење.
„Ми видимо ситуацију у Црној Гори где актуелна власт Мила Ђукановића у спрези са Западом не дозвољава и не расписује референдум о евентуалном приступању НАТО–у. Данас је Црна Гора дубоко подељена држава на ивици грађанског рата и крвопролића. Са друге стране имате сличну ситуацију у Републици Српској где Запад такође не подржава, односно изразито је против референдума о правосудним органима. Запад је схватио Дејтон као једну транзитну варијанту, која би довела до тога да на крају БиХ постане централизована држава у којој би Срби изгубили свој ентитет“, рекла је она.
Григориј Мурадов се овде надовезао на речи својих српских саговорника, рекавши да је јасно да се против Русије, посебно Крима, води велики медијски рат.
„Подсетимо се речи Викторије Нуланд (помоћнице државног секретара САД за Европу и Евроазију) која је Крим назвала ’царством терора‘. Напротив, сви који су посетили Крим, могли су да посведоче о спокојном животу на нашем полуострву“, рекао је Мурадов.
Наравно, интересантно је да режим у Кијеву сматра да су сви они који посећују полуострво криминалци, а да је легитимно изабрана власт заправо окупациона, додао је заменик председника Савета министара Републике Крим.
Обрадовић је додао да је основна разлика у ставовима њиховог блока у односу на ставове актуелне власти у Србији то што они сматрају да Крим јесте Русија. Наравно, сматра председник Двери, већина медија у Србији, који су под директним утицајем и притиском Запада, покушава да сакрије ову истину.
„Ипак, због реакције украјинског амбасадора у Београду сазнало се за нашу посету Криму и користимо прилику да се захвалимо Амбасади Украјине на бесплатној реклами“, закључио је Обрадовић.