Устав Грузије не предвиђа двојно држављанство, па ће Сакашвили добити рок да се одлучи чији пасош ће задржати. Уколико не уследи никаква реакција, грузијски пасош биће му аутоматски одузет.
Како је саопштила министарка правде Грузије Теа Цулукиани, Тбилиси је 23. октобра добио официјелну ноту из Кијева, у којој је потврђено да је Сакашвили постао грађанин Украјине.
„На основу тог званичног документа украјинске државе, а у складу са законодавством Грузије и међународним обавезама које је земља преузела, данас, 30. октобра, ми започињемо процедуру одузимања грузијског држављанства Михаилу Сакашвилију“, рекла је министарка.
Она је истакла да ће Сакашвили бити обавештен о почетку поступка и њему ће бити дато „довољно времена да одреди своју позицију, као што је предвиђено законом“.
„Након тога, биће састављен документ о престанку држављанства који ће бити упућен председнику земље Георгију Маргвелашвилију, који ће донети коначну одлуку о овом питању“, додала је Цулукиани.
Раније је саопштено да бивши председник Грузије и сам намерава да се одрекне грузијског држављанства. Taква његова одлука није изненађујућа, ако се зна да се он у својој земљи суочава са бројим оптужбама проистеклим из времена док се налазио на власти и да му у случају повратка прети затвор.
Бившег председника терете за неколико кривичних дела, укључујући злоупотребу власти, проневеру око пет милиона долара и корупцију.
Грузија је захтевала да се за Сакашвилијем распише међународна потерница, али је у августу ове године Интерпол одбио да то учини.
Сакашвили је крајем маја добио украјинско држављанство, и то уочи именовања за губернатора Одеске области. Указ о давању држављанства потписао је председник Украјине Петро Порошенко, иначе Сакашвилијев пријатељ још из студентских дана.
У овом случају, у складу са законом Грузије, Сакашвилију је аутоматски требало да буде одузето држављанство у његовој родној земљи, али је до одлагања дошло због правне и техничке процедуре, пошто је Тбилиси чекао званичну, писмену потврду из Кијева.
Сакашвили је био председник Грузије од 2004. до 2013. године, а био је мета критика опозиције због ауторитарног поступања и начина владавине. Након окончања председничког мандата неко време је био у егзилу у САД.
Од почетка украјинске кризе, Сакашвили је боравио у Кијеву као саветник кијевских власти, што је неретко изазивало злобне коментаре — да ће изгубити велики део Украјине, као што је 2008. године у рату са Русијом изгубио делове своје земље.