„То је озбиљно питање за Србију. Косово и Метохија су део историјске Србије, културно и духовно наслеђе које је настрадало од албанских екстремиста и налази се под претњом потпуног уништења“.
Осим тога, навео је дипломата, „нико није укидао резолуцију СБ УН 1244. У Паризу се данас дискутује о прихватању самопроглашене државе Косово у Унеску. То говори о дубокој кризи међународног права и савременог света“, рекао је Терзић.
Протести у Црној Гори израз незадовољства грађана
Говорећи о протестима у Црној Гори, Терзић каже да су њих изазвали унутрашњи разлози.
„Што се тиче протеста у Црној Гори, ја ту не видим никакво страно мешање. То су унутрашњи протести, то је израз социјалног, економског и политичког незадовољства грађана Црне Горе. Мени се чини да су разлози тог незадовољства унутрашњи“, рекао је Терзић на на прес-конференцији у МИА „Русија севодња“ у Москви.
Према његовим речима, потпуно је јасно да је „већина грађана Црне Горе против чланства земље у НАТО“.
Терзић сматра да у Европи не би требало да постоје војни савези, укључујући и НАТО.
„У ширењу НАТО-а ја не видим никакве гаранције за стабилност у региону Балкана и региона централне Европе. Сматрам да Европи нису потребни никакви војни савези“, додао је он.
Питање миграната — питање целе Европе
Према речима амбасадора, границу Србије са Македонијом дневно пређе 4.000 до 5.000 избеглица, земља није у стању да се носи са проблемом миграната самостално.
„Питање миграната је питање целе Европе и целог света. Најважније је решити узроке тог миграционог таласа. Неопходно је успоставити мир и стабилност на Блиском истоку и северу Африке, укључујући и Авганистан, одакле долазе мигранти“, оценио је Терзић.
За односе ЕУ и Русије као пре сукоба са Украјином
Терзић се залаже за обнову нормалног дијалога између Русије и Европске уније до нивоа какав је био пре сукоба у Украјини.
„Oд нормалне сарадње између Русије и ЕУ у великој мери зависи позиција Србије. Србија је веома заинтересована да се ти односи успоставе и обнове, као што је био прије сукоба у Украјини“, рекао је Терзић.
Према његовим речима, „Русија је део Европе, европске културе и цивилизације“.