Није тајна да односи међу водећим странкама владајуће коалиције нису идеални. Не прође много а неко од званичника Српске напредне странке опомене партнере из Социјалистичке партије Србије да, на пример, не показују довољну посвећеност учешћу у Влади и да, ако не желе да у њој учествују, то треба да кажу. СПС, с друге стране, упорно истиче своју опредељеност „на линији“ политике Александра Вучића.
Међутим, спорна фејсбук фотографија Бранка Ружића са човеком који је на јавном сервису, током преноса фудбалске утакмице, извређао српског премијера, изазвао је оштру реторику и осуду напредњака и поново отворио питање опстанка владајуће коалиције.
Аналитичари су подељени у ставовима да ли су оптужбе представника СНС-а на рачун коалиционих партнера из СПС-а, у виду квалификација као што су „бедници“ и „покварена девојчица“, заправо увод у реконструкцију Владе или само одговор на последњи „инцидент“ непослушног социјалисте Ружића.
„У појавном смислу ово јесте нека врста јавног теферича који воде Зорана Михајловић и Бранко Ружић, обоје из лагодне позиције, она потпредседника Владе, а Ружић као неко ко не обавља никакву државну функцију, па је у том смислу слободнији. Такође, потпуно је јасно да Зорана Михајловић говори уз сагласност премијера“, каже за Спутњик политиколог Цвијетин Миливојевић.
Према његовом мишљењу, последњи догађаји на линији СНС-СПС говоре о заузимању стартних позиција пред изборе који се очекују на пролеће, заједно са покрајинским и локалним. Миливојевић сматра да је опција реконструкције Владе извеснија од варијанте да ће се премијер одлучити да изборе дочека са СПС-ом у власти или чак да сруши Владу.
„Пошто је Вучић дефинитивно одустао од избора до краја ове године, сасвим је логично да се у овом интерегнуму, у наредних шест месеци, уради темељна реконструкција Владе, тако што би се најјачи коалициони партнер — СПС, који иначе на тим изборима неће бити на његовој листи, фактички елиминисао из позиције власти. То значи да се коалиционом партнеру онемогућава да користи логистику владајуће странке, чиме се минимализују његове шансе да на предстојећим изборима освоји неки велики резултат“, каже Миливојевић за Спутњик.
Наш саговорник истиче чињеницу да је коалиција Ивице Дачића СПС-ЈС-ПУПС поткопана и верује да је готово потпуно извесно да ће се ПУПС на наредним изборима наћи на листи напредњака.
„Логично је да ће Ивица Дачић зато морати да тражи шансу у ономе што је некада и иначе била велика шанса СПС-а, а то су, пре свега, национално опредељени бирачи русофилске политичке опције. То су они који сматрају да премијер Вучић недовољно инсистира на ономе што је повезивало Русију и Србију и да, на неки начин, вештачки и на силу покушава да од грађана Србије направи еврофиле. Ту је шанса Ивице Дачића, и то се може приметити и из појединих његових изјава у последњих месец дана где заоштрава националну реторику“, поручује Миливојевић.
Ипак, верује политиколог, Ивица Дачић има још мало луфта за останак у Влади.
„Све док Србија председава ОЕБС-у, а Дачић као шеф дипломатије формално председава тој организацији, он неће бити избачен из Владе. То је још најмање два или три месеца, и до тада он има шансе да искористи све оно што јесте логистика власти“.
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић, међутим, сматра да до реконструкције Владе неће доћи.
„Ако се буде мењао политички састав Владе, вероватнија опција су избори, посебно зато што владајућој и доминантној странци они у овом тренутку политички одговарају. Не верујем у варијанту реконструкције која би искључила СПС“, каже Станковић за Спутњик.
Станковић мисли да опстанак Владе зависи од става Александра Вучића и то не само по питању односа са СПС-ом.
„Ту је друго, комплексније питање — да ли Србија у овом тренутку има простора и времена за изборе, имајући у виду да се држава суочава са читавим низом унутарполитичких, спољнополитичких и економских изазова. Дакле, овде није реч само о односима СНС-а и СПС-а, већ и о односима у самој земљи, и шта би избори, осим доминације СНС-а и неког застоја у реформским процесима, заправо донели“, каже Станковић.
Он потез Бранка Ружића са фотографијом на Фејсбуку види као провокативан гест који се није догодио први пут.
„Постоји континуитет размене негативних порука између те две партије, који је лош по унутаркоалицијске односе и у јавности ствара лошу слику о Влади Србије у целини. Такође, треба имати у виду да буџет толеранције Александра Вучића није бескрајан. Питање је само које су границе те толеранције, односно који је то критеријум или околност која ће навести Вучића да каже — овако више даље не може“, упозорава Станковић.