Тасовац је у отвореном писму рекао да се Влада Србије није мешала ни у куповину Танјуга ни у „некуповину Политике“ и да се у оба случаја позивала на стриктно поштовање закона.
Рекао је да је Влада премијера Србије Александра Вучића у последње три године омогућила да буде усвојен сет медијских закона на које нико у Европи није ставио ниједну примедбу, као и да држава изађе из власништва у медијима.
Према његовим речима, Влада је омогућила и да институције добију шансу да се конституишу и раде по правилима која важе за све, то јест да сви медији имају једнаке стартне позиције, а не да неко буде важнији, а неко мање важан.
Оценио је да медији сада имају већи простор и слободу да пишу „о чему год хоће и како год хоће“, при чему су „институционално заштићени више од било ког политичара, па и самог премијера“, да имају право да одбију налог уредника, а и први пут је дефинисан јавни интерес у области јавног информисања.
Како каже, све су то медији добили током мандата садашње Владе, али добили су и одговорност за то шта и како раде и за то да „њоме рукују у оквиру професије и разних својих удружења“, без икаквог утицаја Владе.
„И то им се ни најмање не свиђа. Зато, када не могу да нађу купца, или организују наплату претплате, кукају на Владу. Када се посвађају међусобно, власници различитих медија опет кукају на Владу. И тврде да су изложени цензури и аутоцензури“, рекао је Тасовац.
Он је позвао новинаре који су, како је рекао, одговорни за стање и сређивање медијске сцене, да сами кажу да ли је ова Влада нешто радила и урадила за медијски простор у Србији, или су то учинили Танјуг и Курир.
Како је оценио, Танјуг је „преко ноћи постао кичма српског новинарства, темељ и окосница националног идентитета и државног суверенитета, најсјајнији од свих сјајних драгуља домаћег журнализма“, а Курир „опет преко ноћи, највећа жртва цензуре, аутоцензуре и притисака на медије“.
Он је додао да није примећен никакав облик цензуре или аутоцензуре када су медији у свађи са другим власницима медија користили своје насловне стране и то „на највулгарнији начин“, што је по његовој оцени постала нека врста правила у српском медијском простору.
„Аутоцензура постоји само у случају Александра Вучића и мене као његовог ’Гебелса‘. И ми смо и цензуру увели, и то такву да нема дана да Курир и сви остали не пишу о мени, а и о њему и, посебно, о његовим кадровима. И то је у реду. Пишите. За то се ова Влада и борила“, рекао је министар.
Он је такође навео и да је „веома дуго имао страх од медија, и од онога на шта су све спремни када им саопштиш неке истине“, али да тај његов страх престаје код Танјуга и Курира.
Тасовац је рекао да су критике и кампања новинске агенције Танјуг и листа Курир уследили када су та два медија сазнала истину — да нико није заинтересован за куповину Танјуга, као и да постоје законске препреке да Курир купи Политику.