Високи функционер Националног фронта Валерон де Сан Жист каже да све француске владе у последњих десет година сносе одговорност за оно што се дешава.
„Сећамо се штетних потеза Саркозија у Либији, а након тога и у Сирији. И актуелна влада сноси одговорност јер је добијала упозорења од јануара, али ништа није предузела по том питању“, рекао је Сан Жист.
Он подсећа да је, док Русија води ефикасну операцију на Блиском истоку, званични Париз „успео“ да створи атмосферу неповерења између ЕУ и Москве, нарочито између Француске и Русије.
„То би требало променити што пре. Француска треба да сарађује са свим земљама које се боре против тероризма и треба да раскине односе са онима који подржавају терористе“, закључује он.
Директор Института за стратешко планирање Александар Гусев верује да тренутно међу политичарима постоји заједничко разумевање да је ИД језгро међународног тероризма и да је копнена операција неопходна.
„Напад француских авиона на положаје терориста показао је да је Париз одлучан да се бори против ИД. Мислим да сада сви размишљају о стварању заиста ефикасне коалиције“, истиче Гусев.
Политиколог и директор Центра за либерално-конзервативну политику Александар Казаков сматра да се након терористичких напада у Паризу европска миграциона политика ипак неће променити.
Он наводи и да избеглице сигурно неће одустати да оду у Европу због оног што се десило у Паризу, док на политику ЕУ неће утицати ни чињеница да су терористи стигли у Европу управо „у избегличкој колони“.
Како каже, Европа ће се и даље противити мигрантском таласу јер није спремна за њега и давати паре афричким земљама како би задржале мигранте код себе.
„Европа, како би превазишла све ове тешкоће, требало би да се позабави узроцима проблема. То је управо оно чиме се Русија бави у Сирији“, закључује он.