Пре годину дана, немачком новинару Јиргену Тоденхоферу Исламска држава одобрила је званичан приступ територијама које контролише у Сирији и Ираку. Он је са екстремистима провео десетак дана, и за то време је стекао увид у то како функционише терористичка организација која већ годинама шири хаос и насиље на Блиском истоку, а однедавно њени бомбаши–самоубице све чешће изводе нападе и у Европи и другим деловима света.
Тоденхофер је о свом искуству говорио за телевизију Раша тудеј и том приликом упозорио Запад да је Исламска држава много снажнија и опаснија него што било ко на Западу може и да претпостави.
Јирген Тоденхофер, како сам каже, први је западни новинар који је ушао на територију самопроглашене Исламске државе са дозволом да сними репортажу. Он је прво посетио Мосул и друге градове у Ираку које су џихадисти тада држали под контролом, а у Сирији је обишао Раку, незваничну престоницу самопрокламованог „исламског калифата“.
Каже да је пола године провео уговарајући посету — преко интернета.
„Водио сам преговоре преко Скајпа са борцима и командантима Исламске државе, и то пуних шест месеци. Све време смо водили дискусију о мом плану да дођем и видим како заправо функционишу. Била ми је потребна чврста гаранција да ћу се вратити жив, и на крају сам је и добио — директно из главне канцеларије калифата. Мој син је мислио да ће ме убити, а ни ја нисам био сигуран да ли ће исламисти одржати обећање. Али осећао сам да је на неки начин и њима у интересу да се вратим здрав и читав, и нисам се преварио“, каже Тоденхофер.
О томе како изгледа живот у Раки и другим местима које под контролом држи Исламска држава, Јирген Тоденхофер каже:
„Све делује потпуно нормално на први поглед, али ипак се осећа страх. Ако направите грешку, могу да вас убију. Упознао сам дечка који је ишао да се нађе са девојком — дрхтао је као прут. Исламска држава такве ствари апсолутно не дозвољава. Улице Раке су иначе пуне људи и живот се одвија наизглед уобичајено, али се све то мора узети са резервом — џихадисти су побили све који нису сунити. Међутим, живот обичног човека ништа се није променио у односу на раније, када су шиити били на власти. На улицама има врло мало жена, то сам приметио, а оне које се уопште одлуче да изађу из куће, потпуно су покривене. То једино не важи ако су старије, пошто им тада, како кажу, нису интересантне.“
На питање шта је то што велики број младих људи из европских земаља вуче ка Исламској држави Тоденхофер каже да му се чини да је разлог то што младим муслиманима, тек када дођу у Исламску државу, неко по први пут каже да њихов живот има неку вредност.
„На стотине их долази сваког дана, и то ми је несхватљиво“, каже Тоденхофер.
„За учешће у рату, обећавају им да ће постати популарни, да ће бити хероји, јер ће носити калашњикове и борити се против Американаца. Њима су мозгови испрани. У питању је комбинација верског фанатизма и веома квалитетне војне обуке коју спроводе бивши официри војске Садама Хусеина. Тамо сам срео пуно странаца, Руса са Кавказа, Немаца, Француза, Британаца… Сви они мисле да тамо играју неку велику улогу, али ипак, многи су разочарани, јер немају живот ни налик оном у Немачкој или Француској. Понекад нема хране, често нема воде, а морају да убијају друге муслимане, иако им је обећано да ће ратовати против Американаца и Британаца“, истиче немачки новинар.
„Новац и оружје Исламској држави непрекидно пристижу“, напомиње Јирген Тоденхофер и додаје да је за успешну борбу против те организације неопходна интелигентна међународна стратегија.
„Највећи прилив новца и оружја, бар такав је био мој утисак, јесте из земаља Залива, а оружја има и на црном тржишту. Чак иако не успеју да га заплене у борби, увек могу да га купе. Видео сам немачке аутоматске пушке које је моја влада, Влада Немачке, испоручивала Курдима. Исламисти то оружје не могу да добију — дакле, купили су га на црној берзи. За муницију кажу да је добијају од Слободне сиријске армије, која се бори против режима Башара ел Асада. То је америчка муниција. Американци је испоручују представницима Слободне сиријске армије, или људима који тврде да је представљају, а они је даље продају исламистима“, каже Тоденхофер.
Да би се наудило Исламској држави, каже Тоденхофер, неопходно је да међународна заједница прекине прилив оружја и новца из земаља Залива, као и да затвори део турске границе преко којег многи џихадисти стижу у Сирију.
„Реалност на терену другачија је од било чега што Запад може и да замисли, а кључни план Исламске државе је да спроведе највеће верско чишћење у историји човечанства. Екстремистичку организацију која тренутно контролише површину већу од Британије прожима екстатични ентузијазам међу борцима какав никада нисам видео ни у једној ратној зони“, каже искусни немачки новинар Јирген Тоденхофер.