Финансирање исламистичких група преко рачуна у Босни и Херцеговини траје од 1991. године, каже стручњак за борбу против тероризма Џевад Галијашевић. Када се говори на који начин се финансира Исламска држава, користећи те раније механизме, реч је о најмање три банке које послују на принципу исламског банкарства и чији су оснивачи из Уједињених Арапских Емирата, Малезије, Саудијске Арабије и Турске.
Према Галијашевићевим речима, посебно је занимљива „Вакуфска банка“, коју води саудијски милионер Јасин ел Кади, који је познат као финансијер терористичких организација и који се као такав налази на Консолидованој листи за противтероризам Уједињених нација. Ове банке за финансирање терориста користе мрежу невладиних организација.
„Једна је ’Ел Харамејн ел Акса‘, а друга је ’Ел Харамејн интернешенел черити‘. Даље говоримо о невладиној организацији ’Таиба‘, организацији ’Фуркан‘ и организацији ’Беневоленца интернешенел фондејшен (БИФ)‘. БИФ је иначе забрањена, као и ове друге организације, али су све наставиле да раде под другим именима. Можда је карактеристичан назив фондације БИФ, која се сада зове ’Босанска идеална футура‘“, каже Галијашевић.
Иако су ове невладине организације забрањене, наставиле су да раде под другим именима, а управљачка структура остала је непромењена.
Безбедносне структуре БиХ не реагују на овакве изазове зато што су трагично контролисане и надзиране, каже Галијашевић.
„Оне проводе оне безбедносне операције на које ментори са најнижег нивоа, из амбасада САД или Британије укажу као проблем. Безбедносне агенције БиХ данас воде, са једне стране нерелевантни кадрови, а са друге стране људи који су директно повезани са исламистима“, тврди Галијашевић.
Као пример он наводи Османа Мехмедагића Осмицу, који је недавно преузео дужност директора Обавештајно–безбедносне агенције БиХ. Мехмедагић је познат као шеф обезбеђења Алије Изетбеговића, као особа често повезивана са ратним злочином у Добровољачкој улици и као један од руководилаца Изетбеговићеве тајне полиције, за коју Галијашевић тврди да је градила исламистичку инфраструктуру у БиХ.
Британски лист „Дејли стар“ објавио је да се новац који се прикупља у британским џамијама користи за финансирање терориста Исламске државе, а прање тог новца обавља се преко рачуна у БиХ.