Разлика између најновијег видеа ове терористичке организације од сличног снимка који се појавио пре неколико месеци, према мишљењу Владимира Ајзенхамера са Факултета за безбедност јесте у чињеници да је ИД угрожена на територији на којој је настала, па покушава да пренесе ватру у двориште својих непријатеља.
Притерана уз зид
„Сврставање свих 60 држава у ’ђавољу коалицију‘ јесте донекле и апел за ангажовањем појединих симпатизера који би евентуално преузели акције у своје руке и осветили своју браћу која тренутно страдају од бомби на просторима ИД“, појашњава Ајзенхамер за Спутњик. У том смислу, додаје наш саговорник, не треба потцењивати ову поруку, али јој не треба ни давати претерани значај у односу на раније претње јер се ситуација не мења радикално у смислу да је сад ово неки јачи позив за реакцију на територији Балкана и Србије.
Министри одбране и полиције Србије Братислав Гашић и Небојша Стефановић поручили су да све безбедносне службе прате ситуацију у земљи и иностранству, односно да је Србија засад безбедна.
Један од основних модела деловања терориста Исламске државе, према мишљењу војно-политичког коментатора Љубодрага Стојадиновића јесте дистрибуција страха. Терористи су, додаје Стојадиновић, желели да што већи број земаља буде укључен у пројекцију њихове акције, па самим тим и Србија.
Локални тероризам
Према Стојадиновићевом мишљењу Србија је земља која може да буде изложена двама моделима терористичког насиља. Први, али мање вероватан, модел је транзитни имајући у виду велики број људи који пролазе кроз Србију, па се самим тим међу њима могу наћи неки који тај пролаз искористе за учешће у терористичким акцијама. Други, вероватнији, модел јесте да Балкан може бити изложен насиљу које подразумева локалну варијанту тероризма. Стојадиновић ту посебно истиче вехабијски покрет у БиХ и регрутовање неких људи који су већ били на ратиштима или се спремају тамо да оду.
„Србија није изван земаља којима прети опасност, али они који планирају терористичке акције иду за највећом могућом медијском пажњом. Експлоатација те врсте сензационализма и спектакуларности добија се нападима на најатрактивије мете као што је био случај са Паризом или напад на Америку 11. септембра 2001. Они ће пре свега тражити такве циљеве, а Србија није превасходно на мапи таквих варијанти напада“, конкретизује Стојадиновић за Спутњик.
Имајући у виду, како каже, мржњу која се дистрибуира из неких делова БиХ или Санџака не може се искључити да поједини делови Србије буду изложени удару. У том смислу Стојадиновић напомиње да је неопходна превентива пре свега у виду обавештајног рада, специјалних обавештајних операција и елиминације група које то спремају.
„Ово можда јесте упозорење свим државама које се нису активно укључиле у борбу али су дале своју подршку, да за ИД не постоји разлика између оних који их активно бомбардују и оних који их подржавају“, појашњава Владимир Ајзенхамер додајући да Србија, као таква, није посебно иритантна за ИД али да је као и читав Балкан у идеолошким пројекцијама ИД која сматра да на овој територији треба да буде успостављен калифат. Међутим, истиче наш саговорник, то је прича која спада у домен научне фантастике.