У манастир Високи Дечани на Косову и Метохији верници данас нису могли да дођу, јер је неколико стотина демонстраната, које је предводио Шкодај Имерај из Удружења историчара Косова, протестовало на прилазу Дечанима, тражећи да се поништи одлука Уставног суда Косова о повраћају имовине манастиру.
Организатор протеста окупљенима је неколико пута поновио да је игуман Високих Дечана Сава Јањић ултранационалиста и да се протести неће завршити, али и да са игуманом Јањићем неће разговарати.
Протест су обезбеђивале јаке снаге Косовске полиције, док су истовремено јаке снаге Кфора обезбеђивале манастир Високи Дечани.
Игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић, који је дан раније позвао вернике да не долазе у Дечане због најављеног протеста, изјавио је да Општина Дечани жели да манастирско земљиште приватизује и прода.
„Протести нису проблем, пошто је реч о неких педесетак људи. Иза протеста стоји сама Општина Дечани, која је главни покретач целе ове кампање и користи ову организацију такозваних историчара да би се домогла половине манастирске имовине коју намеравају да продају, приватизују или да преко ње остваре неку економску добит“, изјавио је игуман Сава.
Он је нагласио да су Дечани поштовали законе и ишли преко судова, жалили се Уставном суду Косова, који је обуставио враћање процеса на Основни суд, што је потпуно нелогично, због тога што је процес већ осам година био у Врховном суду Косова.
„Ако Врховни суд Косова не може да реши овај проблем, потпуно је нелогично веровати да може да га реши локални суд, нарочито у једној ситуацији где је локално судство посебно у овој ноторно познатој општини. То би била једна пародија која би нанела највише штете, не само манастиру него Косову уопште, јер овај случај прате бројне међународне организације и њихов однос према имовинским правима највећег српског православног манастира на Косову и Метохији и споменика под заштитом Унеска у великој мери одређује и слику о Косову и о стању у судству“, рекао је игуман Сава.
Јањић је подсетио да у најновијим извештајима та слика није нимало позитивна и додао да је зато ово прилика и самој влади Косова и осталим институцијама да добро размисле ко заправо уништава слику о Косову у свету и ко заправо ради против интереса великог броја људи на Косову који нису заинтересовани да улазе у овакве приче и да улазе у конфронтацију са СПЦ.
Ово нису први протести против враћања имовине манастиру Високи Дечани, а последњи је, према речима оца Саве, био у јануару.
„Ради се о континуираном притиску против манастира Дечани, и то је био један од врло важних фактора који је и одредио наш став према апликацији Косова за Унеско, јер да је однос према Србима и Српској православној цркви био другачији и Срби би се другачије односили према ономе што раде косовске институције“, закључио је отац Сава.