„Не верујем да ћемо признати Косово у догледно време“, рекао је Изетбеговић и објаснио да је то и прогноза министра спољних послова БиХ Ивана Црнадака јер, како је рекао, „имамо снажан отпор политичара из Републике Српске па и од члана Председништва господина Младена Иванића“.
Без Иванића, подсетио је Изетбеговић, то није могуће урадити.
„Што се тиче безвизног режима, ми га немамо ни са неким земљама које смо признали пре 20 година и које су признале нас. Нећемо моћи урадити ствар с безвизним режимом, али можемо јако олакшати издавање виза. Оне могу бити издаване и у Скопљу и у Београду и на томе се ради, да се та процедура олакша и поједностави тако да се оствари интензивна комуникација јер у овом часу трпи и наша и њихова привреда због те успорене комуникације“, рекао је Изетбеговић.
Иако су односи између БиХ и Србије све бољи, Изетбеговић је навео да је у протеклом периоду било одређених криза, које су успешно превазиђене.
„Једна тешка криза је била у времену инцидента који се десио у Сребреници, али смо је превазилазили. Мислим да смо је у великој мери превазишли. Након тога је господин Вучић долазио пар пута у БиХ, последњи пут у Сребреницу. Очигледно имамо жељу српске стране да се односи поправљају. Ми ћемо одговорити тако. Наравно још увек је то све већином на нивоу речи, али у једној од божјих књига стоји ’прво беше реч‘. Свему претходи добра или лоша реч. Овај пут су то добре речи и мислим да ће их пратити добри и позивни процеси“, казао је Изетбеговић за агенцију Анадолија.
Заједнички пројекти земаља региона попут Јадранско-јонског ауто-пута су врло реална ствар, сматра Изетбеговић.
„Не може овај део Европе ни постати делом уређеног система са оваквом инфраструктуром. Дакле, градиће се аеродроми, енергетски објекти, градиће се железнице, луке, аутопутеви, систем брзих путева, и то ће да подигне грађевинску оперативу и у њој запосли стотине хиљада људи у грађевинској оперативи, а она за собом повлачи скоро стотину других грана индустрије“, појаснио је Изетбеговић.
Моћници у Републици Српској бране себе
Изетбеговић сматра да недавном одлуком о прекиду сарадње Републике Српске са Судом и Тужилаштвом БиХ и Државном агенцијом за истраге и заштиту (СИПА) „моћници у РС бране себе“.
„Нећу измислити топлу воду, то је већ етаблиран став у јавности да моћници у РС бране себе на питањима хапшења ратних злочинаца у ствари желе да зауставе систем којег се боје да ће једног дана покуцати на њихова врата па их питати откуд им неке виле у Београду, откуд им огромна имања, где су нестале стотине милиона марака из банака које се урушавају у Републици Српској“, рекао је он.
Једно време је тамо ишло доста добро, рекао Изетбеговић и као пример навео продају „Телеком“.
„Узети су кредити, повећане су плате у разним сегментима, а сад то све иде уназад, народ је све сиромашнији, све теже живи“, навео је Изетбеговић.
Ускоро ће, предвиђа, почети да се пита тај исти народ откуд неким људима чије су плате пар хиљада марака вредности од пар милиона евра, како су дошли до тога.
„Неће то питати само народ, питаће и тужилаштво и зато је циљ зауставити тужилаштво, учинити га нефункционалним, учинити га ненадлежним у том делу Босне и Херцеговине где живе ти политички моћници“, рекао је Изетбеговић.