„Шеф Пентагона Ештон Картер подигао је руке и признао да је смртоносни ваздушни удар САД, у којем је погинуло девет ирачких војника, био ’грешка‘. Картер је рекао да је то био случај ’пријатељске ватре‘, изведене у ратној магли“, пише аналитичар у чланку за РТ.
Канингем, ипак, верује да је проблем Вашингтона у томе што се многи „Ирачани нису упецали на ово објашњење“.
„Ирачани ће последњу америчку ’грешку‘ пре посматрати као још један доказ да америчка војска тајно подржава терористичку организацију ДАЕШ (такозвану Исламску државу) у Ираку него као случајност“, пише Канингем.
Иако су званичници ирачке војске саопштили да је овај ваздушни напад резултат неспоразума партнера у коалицији, неки посланици су „наглас изговорили оно на шта многи у земљи сумњају“, наставља аналитичар.
„Не верујемо да је ово била техничка грешка. Стално гледамо како САД покушавају да из ваздуха тајно помогну снагама ДАЕШ-а. Они нам сметају да напредујемо. Мислим да су се сада сви уверили да САД нису искрене у својој борби против ДАЕШ-а“, изјавио је руководилац парламентарног комитета Ирака за одбрану и безбедност Хаким ел Замили.
Канингем сматра да идеја да су војни напади САД на терористичке базе ДАЕШ-а у Сирији или Ираку прекинути из етичких разлога и ради очувања безбедности цивилног становништва није тако очигледна.