У свету међународне борбе против тероризма и избегличке кризе у Европској унији постају, међутим, приметни знаци „отопљавања“ и билатералног зближавања који могу да доведу и до укидања санкција Русији, додаје лист.
Изложба „Русија и Немачка — од сукоба до сарадње“, која је одржана почетком године у Берлину, привукла је пажњу великог броја Немаца, пише новинар Штефан Кох.
Можда се чини да је назив изложбе донекле „неблаговремен“, али могуће је да је успех последица тога што је она на неки начин испала из контекста садашњег времена и подсетила на блиске односе обе земље.
„У Немачкој живи више од три милиона имиграната из бившег Совјетског Савеза, а многе Немце пријатељски дочекују у Источној Европи“, наводи аутор текста.
У Русији сада, на пример, уместо оптужби на рачун Запада када је реч о борби против тероризма, Француску називају партнером, додаје он.
Поред тога, руски медији су прилично детаљно извештавали о разговору председника Русије Владимира Путина са немачком канцеларком Ангелом Меркел и америчким лидером Бараком Обамом на маргинама климатске конференције у Паризу.
Како наводи Кох, без обзира на саопштења Запада о томе да је санкције против Москве неопходно одржати, у Берлину и Вашингтону све чешће се могу чути гласови о томе да оне не могу да се одрже још дуго.
Међу немачким дипломатама влада уверење да „без Русије не може да се води посао“.
„Руска економија преживљава велики пад, али и Западу није лако. Европска унија проживљава проблеме због кризе са избеглицама и кризе евра, САД такође не могу да се похвале великим економским растом. Могуће је да су организатори изложбе у Берлину имали у виду све те околности“, наводи аутор немачког листа.