Улица Хауптштрасе 155 у западном Берлину, у којој је некада Боуви живео, веома је прометна, препуна хотела, барова и ресторана. Међутим, у понедељак увече Боувијева стара адреса била је преплављена тугом.
Тужни и уплакани људи палили су свеће и полагали цвеће, остављали поруке док су се истовремено са плејера могли чути звуци неких од његових највећих хитова.
„Из само два разлога сам одувек желео да се преселим у Берлин. Боуви је био један од њих“, рекао је Спутњику Американац Сем Кери који је у улицу Хауптштрасе дошао да ода пошту музичкој легенди.
„Цео дан разговарам са пријатељима и породицом. Још увек не могу да верујем га више нема“, додаје он.
Марен Шмит, још један обажавалац Боувија, верује да је Берлин имао велики утицај на певача, али и он на тај град.
„Својом музиком допринео је много свету и Берлину. Невероватно је да је овај мали стан у овој улици имао такав утицај на његов живот. Он ће заувек имати своје место у Берлину“, каже Шмит.
Многима је Боувијева смрт повратила сећања на Берлин из неког другог времена, на Берлин који се много разликује од од оног каквог познајемо данас.
Берлинца Јоханеса Шулца Боувијева музика враћа у седамдесеете године прошлог века.
„И поред тога што нас је тада делио зид и што су се дешавале и грозне ствари, ми смо се сјајно проводили. Тада је било пуно занимљивих људи у Берлину“, рекао је Шулц.
Боувијеви дани у Берлину
Боуви је заједно са својим пријатељем, такође музичарем Игијем Попом живео у Берлину, у улици Хауптштрасе од 1977. до 1979. године, и за то време је издао три албума, познатије обједињене као Берлинска трилогија. Међу тим албумима је познати албум „Heroes“, који је у великој мери инспирисан животом у Берлину.
Боуви се вратио у град деценију касније, 1987. године, када је наступао испред немачке зграде парламента, Рајхстага, који је био напуштен деценијама због своје близине Берлинском зиду.
Наступио је песмом „Heroes“ на немачком — који је певају као „Helden“ — у моменту који многи сматрају његовим најплодотворнијим.
„То је био један од најемотивнијих наступа који сам икада извео. Плакао сам“, Боуви је касније рекао о перформансу.
„’Heroes‘ је један од Боувијевих најпознатијих дела и постао је химна нашег још увек подељеног града и његове чежње за слободом“, рекао је својевремено берлински градоначелник Мајкл Милер.
„Овом песмом Боуви није само поставио вечни репер за музику, већ и изразио неповратно своју везу са нашим градом.“