Да би влада опстала, потребно је да је подржи већина од укупног броја, односно 41 посланик, а владајућа већина има 44 посланика, од којих су пет из СДП-а, мање чланице владајуће коалиције.
Подгоричка „Побједа“ сазнаје да је део посланика Европског парламента предвођених партијом Зелених препоручио Позитивној Црној Гори да гласа за поверење Ђукановићевом кабинету, између осталог и због страха од растућег утицаја Русије.
То је, према информацијама тог листа, јасно саопштено изасланику председника Позитивне ЦГ и политичком директору те странке Александру Ражнатовићу који је протекла три дана боравио на консултацијама у Бриселу.
Коначну одлуку о поверењу Ђукановићу Позитивна ЦГ би требало да донесе данас на седници Главног одбора странке.
Као разлоге због којих би Позитивна ЦГ требало да подржи владу део европских парламентарца је навео потенцијалну опасност од дестабилизације државе, наставак борбе против организованог криминала и корупције, потпуну примену изборног законодавства и, што је кључно, наставак НАТО и европских интеграција.
У званичној изјави, чија пуна верзија је објављена на сајту Позитивне ЦГ, копредседница партије Зелених и европска посланица Ребека Хермс индиректно је позвала Позитивну да гласа за владу, али уз одређене услове.
„У тренутној ситуацију, гледано из Брисела и Стразбура, постоји забринутост од дестабилизације политичке ситуације у Црној Гори. Сматрам да колеге из Позитивне имају добар разлог да мисле о томе како гласати у ситуацији коју имамо. Мислим да би услови за подршку Влади заиста требало да следе јасне захтеве у борби против корупције, неселективни приступ у борби против корупције, фер услове за изборе и, ако у влади има људи који су под сумњом за корупције у изборима, онда они не би требало да остану у седећим месецима на својим позицијама“, навела је Хермс.
Хермсова такође сматра да би могућа повратна информација која би настала услед снажног утицаја Кремља у Црној Гори требало да буде део размишљања, упозоравајући тиме на реакцију Русије у случају пада владе која је добила позивницу за НАТО.
У Позитивној, како се наводи, не крију да им је јако битан став партнера из Европског парламента, имајући у виду чињеницу да припадају истородним партијама које баштине исте програмске циљеве и вредности.
Социјалдемократска партија неће подржати владу због, како је саопштио лидер те странке и актуелни председник Парламента Ранко Кривокапић, рушења парламентарног дијалога.
О томе је у петак једногласно одлучио Главни одбор СДП-а, а разлог томе је, кажу, и спречавања поступка смиривања политичке кризе у Црној Гори.
Кривокапић је новинарима рекао да СДП дужи низ година „има тешке оцене о раду Владе“.
Упитан да ли ће, ако Влада добије поверење, поднети оставку на место председника Скупштине, и шта ће бити са министрима у Влади, Кривокапић је казао да је Влада већ изгубила изборни легитимитет.
Црногорски редитељ Благота Ераковић каже да ако се битне ствари у Црној Гори не посложе у овој години, она може бити гора него 1918.
Ераковић појашњава да су битне ствари држава и однос државе према свему што мора да испуњава.
„Дакле, да се дефинише однос Скупштина—Влада, Влада—министарства, сви заједно — Црква… То ће бити велики изазови. У томе може много да помогне учлањење Црне Горе у НАТО, уколико би НАТО имао обавезу да нас у овој години прими у чланство. Ако буду одуговлачили, онда ће бити тешко“, казао је Ераковић, пренели су подгорички медији.
Он сматра и да су „Црногорци невероватан народ, који никада не учи на својим грешкама“.
Ераковић је, говорећи о Кривокапићу, за „Викенд новине“, рекао да лидер СДП-а хоће да покаже пред светом и Европом некакав демократски капацитет, да му је свеједно хоће ли бити са пријатељем или непријатељем.
„Једно је разговарати, а друго бити с неким. Што је њему требало да у Подгорици буде са (лидером Нове Андријом) Мандићем? Ако хоће власт, нека се бори на другачији начин“, поручује Ераковић, који сматра да је реформа ДПС-а неминовна, поготово након хапшења Светозара Маровића, који је други човек те странке.