Иако се односи Берлина и Москве се тренутно не могу окарактерисати као добри, где чак ни немачки шеф дипломатије Франк Валтер Штајнмајер не успева да нађе „одговарајући приступ“ — премијер немачке покрајине Баварске посетио је руског председника Владимира Путина.
Главни циљ овог сусрета био је разматрање могућности укидањa економских санкција које је ЕУ наметнула Русији. Није тајна да су бројне европске фирме на својој кожи осетиле последице, након што је (као одговор на европску политичку меру) Москва увела санкције Бриселу.
Седишта највећих немачких фирми традиционално се налазе у Баварској — аутомобилски концерн „БМВ“, „Сименс“, велика осигуравајућа компанија „Алијанс“. Осим наведених, у Москви је представљено још 850 баварских фирми.
Председник Савеза баварског бизниса Алфред Гафал је указао да је посета актуелног баварског премијера Хорста Зехофера Москви важна и истакао штетност санкција по билатералне односе.
Хорст Телчик, саветник бившег канцелара Немачке Хелмута Кола и претходник Вофлганга Ишингера на месту председсвајућег Минхенске конференције о безбедности, сматра да су бројне критике које су се претходних недеља у Немачкој могле чути на рачун Зехофера претеране и неумесне. Такође, Телчик за Спутњик каже да санкције штете економијама обе стране.
„Обрт и приход немачке економије је због санкција опао за 50 одсто. То је лоше, јер овде се не ради само о извозу и увозу, већ о многим инвестицијама које су биле у интересу обеју страна: за Русију су оне значиле модернизацију а за Немачку остваривање нових партнерских односа. Био сам својевремено члан делегације једног од баварских премијера када је долазио у Москву. Тада сам се налазио на челу концерна ’БМВ‘ и тада смо, на пример, водили преговоре о отварању подружнице у Москви“, рекао је Телчик.
Што се тиче посете, и баварског премијера и председника Путина, као и друге чланови делегације занимало је да ли је могућ позитивни развој ситуације у Украјини како би започео процес укидања санкција, каже Телчик.
Саговорник Спутњика додаје да, уколико за сада не постоје услови да се санкције одмах укину, ипак се може размотрити опција да се тај процес оствари постепено. Требало би да обе стране изађу у сусрет једна другој, каже Телчик и пита се да ли су Москва, а посебно Кијев, спремни за тако нешто. Али и Запад мора да покаже спремност на уступке, што је лакше остварити у пријатељској атмосфери, закључује немачки бизнисмен и политичар.
Поводом могућег укидања санкција, требало би поменути да је крајем јануара стигао позитиван сигнал из Париза. Током посете Москви, француски министар економије Еманеул Макрон је изјавио да је циљ Француске да укине санкције Русији већ овог лета. Додуше, министар је додао да се од Москве очекује испуњавање минских договора.
Хорст Телчик сматра да су и ЕУ и САД изгубиле превише времена као и бројне прилике да са председником Путином поразговарају о Сирији.
„Са председником Путином је било неопходно разговарати о могућностима мировног регулисања кризе на самом почетку конфликта. Али, добро је што се сад ради на томе да се преговори наставе. Јер, прекид тог конфликта је у интересу и Русије и Европе. Последица овог рата за Европу је велики број избеглица. Само унутар Сирије своје домове је напустило два милиона људи. А још четири милиона је напустило земљу, од чега је милион избеглица сад у Немачкој. Ми смо дакле, веома заинтересовани да се конфликт што пре заврши и да се избеглице врате кућама“, каже Телчик.
Саветник бившег канцелара Немачке има утисак, на основу многих извештаја и друштвених дискусија, да већина Немаца жели помирење и пријатељске односе са Русијом. У том смислу, Хорст Телчик наводи пример Баварске: управник Баварске опере је Рус Кирил Петренко, а Баварском филхармонијом управља чувени руски диригент Валериј Гергијев.