Послератна социјалистичка Југославија је била нека врста европске приче о успеху, што Западу није одговарало, па је управо та врста благостања и напретка подстакла западни политички естаблишмент да покрене њен распад, сматра Батлер.
„Да ли можете да замислите Европу данас са Југославијом као кључним играчем? Ја могу. Југославија је, у ствари, један од највећих културних и људских експеримената у историји. Основана на подручју сукоба некадашњег Аустроугарског и Османског царства, Југославија је сјединила обе културе на начин који није виђен још од времена Александра Великог, који је након великих освајања асимилирао народе. Колико ја знам, ниједна од држава Балкана данас не може да сања ни пола овог просперитета“, написао је Батлер у својој колумни за „Њу истерн аутлук“.
Он тврди да је држава изграђена на идеји да Јужни Словени не треба да остану слаби и подељени.
Батлер скреће пажњу на чињеницу да је између 1960. и 1980. земља имала једну од највећих стопа економског раста у свету, добар животни стандард, бесплатно здравство и образовање, гарантовано право на посао, једномесечни плаћени годишњи одмор, стопу писмености од преко 90 одсто. Подсећа и да је БДП земљу 1991. године позиционирао међу 24 најразвијенијих земаља у свету.
Осим тога, како каже, Југославија се борила за идеале Покрета несврстаних, које је Фидел Кастро дефинисао као: национална независност, суверенитет, територијални интегритет и безбедност несврстаних земаља у њиховој борби против империјализма, колонијализма, неоколонијализам, расизма и свих облика стране агресије, окупације, доминације, мешања или хегемоније, као и против великих моћи и политичких блокова.
Био је то напредак који је, како каже, међу западним силама изазвао жељу да униште ту земљу.
„Нису смели да јој дозволе да се такмичи са Немачком, Француском, а посебно не са Великом Британијом. Банкари Лондона и Луксембурга нису могли да извлаче милијарде из социјалистичког система. Југославија је морала да умре, а (Роналд) Реаган, породице Буш и Клинтон су помогле да се то и догоди“, прича Батлер, цитирајући политиколога и гостујућег сарадника на Институту политичких студија у Вашингтону Мајкла Парентија.
Према Парентију, амерички циљ је био да претвори југославенске народе у земље Трећег света.
План је предвиђао поделу земље, која би затим своје економије отворила за западне компаније и банкаре, разбијање природних ресурса, укључујући и огромна минерална богатства на Косову, демонтирање индустрије које нису смеле да буду конкуренција постојећим западним произвођачима, као и створити осиромашено, али писмено и оспособљено становништво које ће бити присиљено да ради за минималац.
Звучи ли вам ова стратегија познато? Сетите се плана „Ранд корпорације“ за Сирију. Да ли су Украјина, Донбас и Крим схватили ово пре Евромајдана? Који је на крају план за Русију?
Аналитичар указује и на изненађујућу сличност између пропагандне кампање НАТО-а пре бомбардовања Југославије и њихове активности уочи инвазије на Ирак или Либију.
Дакле, да ли је план НАТО-а успео? Изгледа да јесте..
Батлер наглашава да је данас Босна и Херцеговина по развијености 112. економија у свету. Хрватска је тренутно на 76. месту, Македонија на 130. позицији; Црна Гора на 149.; Србија на 87, док Словенија заузима 81. место. Косово које је, како каже, отргнуто од Србије, назива „мафијашком државом“.
Дакле, ни у ком случају више се бивше југославенске републике не могу такмичити са земљама ЕУ.
Осим тога, истиче он, НАТО „гута“ све те државе једну по једну, подсећајући да је Црна Гора 15. фебруара почела преговоре о приступању НАТО-у, а да је српски председник недавно потписао Закон о потврђивању споразума између Србије и НАТО-а.
„И док ја све ово пишем, размишљам — шта би све храбри и јаки народи Југославије можда постигли да њихове судбине нису прекинуте са стране“, закључује Батлер.