„Када су турске власти започеле медијску чистку, уз минималан протест Запада, Ердоган је схватио да Европу држи у шаци“, сматра он.
Поред тога, тренутак када су турске власти преузеле контролу над опозиционим листом „Заман“ и комплетну редакцију заменили провладиним новинарима, није изабран случајно.
„То се догодило три дана пред самит ЕУ—Турска, који је посвећен мигрантској кризи у Европи. Ердоган је знао да Европа неће реаговати на ову врсту репресије. Он добро зна да је Европа на коленима и да јој је Турска потребна како би се изборила са мигрантском кризом“, сматра Канингем.
Аналитичар заузимање листа „Заман“ објашњава и тиме да је Ердоган на тај начин проверио одлучност Европе, како би знао шта може да очекује од самита ЕУ—Турска.
„Управо из тог разлога је непосредно уочи самита турски премијер Ахмет Давутоглу изненада добио нову идеју тражећи додатно финансирање од стране ЕУ као помоћ за решавања мигрантске кризе, као и увођење безвизног режима са Турском“, закључио је Канингем.
И немачки медији су такође писали о томе да је лопта тренутно на Ердогановој страни, као и да је позиционирао Анкару тако да може да диктира сопствене услове.
Немачки канал „Н-тв“ упоредио је понашање Ердогана са куповином у продавници, где он бира шта жели.
„Прво предлаже да се на граници са Сиријом изгради град где ће бити смештене избеглице и за то тражи милионе евра, а затим захтева укидање виза за турске грађане, не говорећи о томе да стално мења суме за помоћ око прихватања миграната на територији Турске“, наводи немачка телевизија.
Целокупно понашање Ердогана, додаје се, показује да је турски председник сигуран да му се може све, као и да је он Европи више него потребан.