Према његовим речима, Курди већ сто година живе без сопствене државе и стално бране свој национални идентитет и право да говоре матерњи језик.
„Али, тај период борбе за опстанак се ближи крају. Нећемо дозволити никоме да крши наша права, не желимо више да живимо под јармом других држава“, истиче он.
Чињеница да су ирачки председник и шеф дипломатије Курди није сама по себи решила проблеме курдског народа, каже високи функционер Демократске странке Курдистана.
„Нисмо добили право да управљамо залихама нафте на нашим територијама, пешмерга није призната од стране званичног Багдада. По закону, Багдад мора да издваја за наш регион 17 одсто укупног државног буџета, али у пракси од 2013. године до сада добили смо само једну десетину онога што нам је намењено. У Сирији, Ирану и Турској, многи Курди су такође на високим функцијама, али то не значи да се наши проблеми решавају“, објашњава он.
Авни каже да ће, иако су Иран, Ирак, Сирија и Турска против стварања независног Курдистана, ове године Курди ипак одржати референдум о независности, и да се сада врше све неопходне припреме за то.
„Сматрамо да су Туркмени, Арапи и Иранци наша браћа. Они су наше комшије, и не желимо да ратујемо са њима. Заговарамо стварање независног Курдистана, али кроз дијалог, без крвопролића“, додаје политичар.
Демократска странка Курдистана, када се ради о референдуму, пре свега очекује подршку САД и Русије.
„Русија је кроз историју показивала пријатељски однос према курдском народу. Када је на територијама на којима живе Курди била забрањена курдска књижевност и култура, у Русији су без икаквих препрека радили курдски песници и писци. Русија је допринела развоју курдске културе, многи Курди су стекли образовање у овој земљи. Надам се да ће нам Русија помоћи у формирању независног Курдистана“, закључује он.