Скапароти је непосредно пре именовања на нову дужност био на челу уједињених снага Сједињених Америчких Држава и Уједињених нација у Јужној Кореји.
Промена на врху европског контингента НАТО-а подудара се с променама у самој војној стратегији Алијансе у Европи. Нови човек, који је притом искусан војник, могао би да организује војску на нови начин, не ослањајући се на стара решења.
Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг је 10. фебруара саопштио да Алијанса намерава да прошири војни контингент у Источној Европи на границама с Русијом.
Реч је о 6.000 војника Северноатлантског блока (само у земљама Источне Европе, не рачунајући оружане снаге самих држава). Контингент неће бити стални, него ће се смењивати на ротационој основи. Коначну одлуку земље ће донети на самиту НАТО-а у Пољској у јулу.
Алијанса намерава да у наредном периоду више пажње посвети снагама за брзо реаговање које ће бити спремне оперативно да одговоре на изненадне војне претње. Многи претпостављају да је Северноатлантски савез на ову промену стратегије подстaкнут догађајима на Криму.
Раније је у Пољској саопштено да је питање јачања контингента НАТО-а у земљама Источне Европе већ решено и да је остало само да се усагласе технички детаљи.
Иначе, Пентагон ће наредне године издвојити рекордне 3,4 милијарде долара за европски контингент НАТО-а.
Поред јачања контингента, САД настављају активно да развијају систем противракетне одбране Европе, која је својевремено и била разлог за почетак новог захлађења у односима с Русијом.
Шеф Пентагона Ештон Картер већ је поздравио именовање Скапаротија и подсетио на његове успехе као „војника у државној служби“. Картер је изразио уверење да генерал има све неопходне квалитете који су му потребни за рад у Европи с америчким партнерима.