Уместо да се нађе на оптуженичкој клупи Трибунала, овај терориста некадашње ОВК, а данас такозвани председник такозваног Косова, одржао је предавање на Институту за глобалну правду. Тачи и глобална правда — како то, као ножем, боде здрав разум. Да апсурд буде још већи, Тачи је представио „четири тачке“, које ће помоћи „успостављању мира и сарадње“ између Београда и Приштине.
Злочин који се не заборавља
Те четири тачке, опет нажалост, нису откривање организатора погрома Срба, повратак прогнаних, безбедност за Србе који су на Космету остали и обнова кућа и манастира.
Наиме, код села Чабра, у реци Ибар, полиција Унмика је 17. марта 2004. пронашла тела двојице утопљених албанских дечака. Демонстрације косовских Албанаца тим поводом прерасле су у дводневно насиље током којег је убијено 19 лица (11 Албанаца и осам Срба), а више од 900 особа је повређено. Уништено је или оштећено око 800 кућа, 29 цркава и манастира, а преко 4.000 Срба напустило је своје домове. Поред Богородице Љевишке (из 14. века), међу запаљеним православним објектима су и Богословија, Саборна црква Светог Ђорђа, седиште Рашко-призренске епископије, Манастир светих Архангела и Црква светог Спаса.
Предавач Хашим
Данас, 12 година касније, Тачи, који се уживео у улогу предавача, рече да је неопходно успостављање сарадње у борби против криминала и трговине људима, као и верског екстремизма. Међутим, до тренутка писања овог текста, није се пријавио правосудним органима у Београду. Зато сумњамо у искреност намера предавача Хашима.
Пошто је то сад на Западу и сличним круговима „популарно“, Тачи је током предавања истакао да је „неопходна и опрезност око утицаја Русије“ и навео како би Београд и Приштина требало да постигну дугорочне договоре у циљу јачања привреде и отварања нових радних места. Дакле, фраза до фразе, па претпостављамо да је публици било веома досадно током говора.
Е, онда је рекао нешто што ће му помоћи да се лакше врати у Приштину: „Србија треба да призна Косово као суседа и да не спречава његову међународну интеграцију“.
„Ако нека безочна сила учини да останемо без Косова и Метохије, увек имамо пример јеврејског народа који је 2.000 година чекао Јерусалим и дочекао га је“, рекао пре неколико година патријарх српски Иринеј. Нема се шта додати и одузети оваквој изјави, па је она најбољи одговор Тачију.
Најзад, Тачи је у Хагу нагласио да је за нормализацију односа Београда и Приштине битно подстицање регионалне сарадње и, како је рекао, коначан наставак унапређења владавине права како би се постигла „правда за жртве“.
„Многи наводи објављени су у извештају Дика Мартија. Косово спроводи веома транспарентан, међународни судски поступак да се утврди истина. Немамо шта да кријемо“, навео је Тачи, који се управо у том извештају оптужује да је шеф албанске мафијашке групе одговорне за кријумчарење оружја, дроге и људских органа широм источне Европе.
Не, нисте изгубили вид и разум, добро сте прочитали. Главни „бос“ помиње извештај који га директно оптужује очито уверен да је безбедан, држи предавање на Институту за глобалну правду, помиње сарадње, тражи признање… а криваца за злочин хорди над Србима од пре 12 година нема. Хаг је, очито, слеп.