„Не желим да иступам против Европске уније, али тај савез није фактор националне безбедности за сваку земљу која је његова чланица. У реалности на одређени начин тај савез стоји на путу државама које покушавају да заштите безбедност својих грађана“, рекао је Хејден за Би–Би–Си.
Према његовим речима, стандарди служби безбедности у разним европским земљама веома су различити.
Највишу оцену он даје специјалним службама Велике Британије и Француске. У скандинавским земљама, према његовом мишљењу, специјалне службе су „добре, али малобројне“.
Остале европске земље немају довољно особља у безбедносним структурама, а белгијске специјалне службе, према Хејденовим речима, не само да имају ограничене ресурсе, него и ограничена правна овлашћења.
Поред тога, белгијске службе безбедности „отворено раде за Владу која има своје проблеме у управљању државом“, сматра стручњак.
Бивши шеф ЦИА је, такође, навео да су специјалне службе из европских земаља биле наклоњеније сарадњи са америчком обавештајном службом, него међусобној сарадњи, због чега излазак Велике Британије из ЕУ неће утицати на британско–америчку сарадњу.
Раније је бивши шеф обавештајне службе МИ–6 Ричард Диарлав изјавио да ће излазак Британије из састава ЕУ позитивно утицати на безбедност те земље.
Питање безбедности Британије у ЕУ изашло је у први план после терористичких напада у Бриселу, у којима је 31 особа погинула, а више од 300 људи је рањено.
Референдум о чланству Велике Британије у Европској унији заказан је за 23. јун. Према резултатима интернет–анкете компаније „ОРБ Интернешенел“, више од половине Британаца подржава излазак земље из ЕУ.