Шефови дипломатија држава-чланица НАТО-а у Бриселу ће потписати протокол о приступању Црне Горе Алијанси, чиме ће Црна Гора добити статус ’позваног‘, што ће омогућити њеним представницима да учествују на састанцима савезника у својству посматрача. Премијер Црне Горе Мило Ђукановић ће на позив генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга присуствовати свечаном потписивању Приступног протокола на Министарском састанку Алијансе.
И док црногорске власти увелико најављују потписивање протокола у Бриселу као велики дан за Црну Гору, Марко Милачић, црногорски новинар и извршни директор Покрета за неутралност Црне Горе, за Спутњик каже да је то заправо само формалност, с обзиром да је та земља позвана у НАТО децембра прошле године.
„Свака таква формалност се овде приказује као још један велики корак на путу ка НАТО интеграцијама, а у суштини није тако јер је велики јаз између пропаганде и стварног стања на терену, када је реч о подршци НАТО интеграцијама. Према нашим проценама, број оних који су за прикључење Алијанси никада није прелазио 30 до 35 одсто“, каже Милачић.
Према његовим речима, све прогресивне снаге у Црне Горе, које се критички односе према Северноатлантском савезу, треба управо у наредном периоду, када следи низ процедуралних, формалних приближавања НАТО-у, да покажу своју снагу и преовладавајући став црногорског народа.
„Истраживања ИПСОС-а кажу да је 84 процената становника Црне Горе за одржавање референдума о уласку у НАТО, а још еклатантнији је податак да је 68 одсто од оних људи коју су за НАТО интеграције такође и за референдум о учлањењу у Алијансу“, истиче Милачић.
Како каже, ти подаци најбоље говоре о ставу црногорског народа по том питању.
„Од чланица НАТО-а само тражимо оно што је пракса и у њиховим земљама — демократско одлучивање и одбрану основног демократског принципа о томе да треба да се чује глас грађана једне земље“, напомиње наш саговорник.
Међутим, како каже, власт у Подгорици кокетира са питањем референдума.
„Мислим да ће то питање морати да дође на дневни ред, а ми се као озбиљно друштво морамо изборити да сами о овом питању одлучујемо. Уколико криминогена црногорска власт заиста буде намерила да се овом питању одлучује у Скупштини, која није одраз мишљења грађана Црне Горе, онда се ми као народ морамо дати у демократску хајдучију и свим демократским средствима и средствима грађанске непослушности не дозволити да се то догоди“, каже Милачић.
Тек када се изборимо за референдум предстоји нам огромна борба да он буде фер и поштен, закључује Милачић за Спутњик.
Иначе, протокол о приступању уноси измене у Вашингтонски споразум, који је основни документ НАТО-а. Те измене биће предмет ратификације земаља-чланица, а Црна Гора би постала пуноправни члан након добијања завршног позива генералног секретара НАТО-а.