Лихтова каже да Србија једноставно мора да се определи за „оно што ће јој обезбедити да се извуче из полупериферног положаја који, у великим турбуленцијама као што су ове у којима живи цео свет, може да буде веома опасан по сам наш опстанак“.
„Ја лично верујем да је таква могућност искључиво у нашем прикључивању ’европском возу‘“, каже Лихтова и објашњава да то није савршен избор, али да је далеко мања опасност од губљења себе унутар Уније, где, како наводи, „сви седе за истим столом и имају свој глас, од било које друге интеграције, ако нам је ико понуди“.
Додаје и да треба истовремено одржати добре односе са Русијом, те да и многе чланице ЕУ сарађују с Русијом и то без обзира на садашње озбиљне несугласице, при чему су и једна и друга страна свесне да је та сарадња на дуги рок неизбежна.
„Дакле, не верујем да ћемо ми бити принуђени да бирамо, а и уверена сам да трећи пут, односно пут који би нас водио ван Европе, којој географски, историјски и културно већ припадамо, није могућ“, сматра Лихтова.
Не пориче да се Европа суочава с озбиљним проблемима, како примећује, можда и најозбиљнијим од свог настанка. То је пре свега, како објашњава, јер се трансформација ЕУ из економске у политичку заједницу може посматрати и као најсложенији пројекат те врсте у новијој историји.
Истовремено, подсећа Лихтова, не треба заборавити да је распад те заједнице већ прогнозиран, на пример кад је увођена заједничка монета.
Констатује, међутим, да је ЕУ и даље економски најмоћнија сила на свету.
„И 2004, када је проширена приступањем десет нових чланица, опет су јој предвиђали скори крај. Сада је на реду ’брегзит‘“, рекла је Лихтова у интервјуу за „Експрес“.
Не верује ипак да ће Велика Британија напустити заједницу, просто јер је уверена да ће превладати разум, а упитана кога би Србији изабрала за тутора, или како се то сада каже — стратешког партнера, Лихтова каже: „Нама не требају тутори него пријатељи“, и додаје да Србија мора да се посвети себи, да јасно дефинише своју стратегију развоја.
То, како наводи, значи да искористи све своје потенцијале да би била привлачна сопственим грађанима и грађанкама, и онима који живе овде и другима који су негде по свету.