„Потврђујемо намеру за наставак блиске сарадње са партнерима Глобалне иницијативе у интересу ефикасне борбе са опасним изазовима у нуклеарној области“, наводи се у телеграму који је објављен на сајту Кремља.
Путин је навео да као поуздан правни основ за Глобалну иницијативу служи Међународна конвенција за борбу против нуклеарног тероризма, Конвенција о физичкој заштити нуклеарног материјала и Амандман на конвенцију из 2005. године, као и резолуција 1540 Савета Безбедности УН. Председник је нагласио да је Русија чврсто посвећена одредбама тих докумената и позива све државе да се њима доследно руководе.
Он је додао да се протеклих година Глобална иницијатива чврсто етаблирала као ефикасан механизам мултилатералне сарадње у области нуклеарне безбедности.
„У оквирима Иницијативе су представници 86 земаља-партнера и пет међународних организација које имају статус званичних посматрача, размењују најбоље праксе створене да обезбеде сигурност нуклеарних материјала, спречавање нелегалне трговине и заштиту од напада терориста“, додао је председник.
Глобална иницијатива за борбу против нуклеарног тероризма покренули су председници Русије и САД у јулу 2006. године на самиту „велике осморке“ у Санкт-Петербургу. Иницијативи су се придружиле земље некадашње Г8 (Русија, САД, Француска, Немачка, Велика Британија, Јапан, Италија, Канада), као и Кина, Аустралија, Казахстан, Турска и Мароко. У својству посматрача у Иницијативи учествује и Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА).