Потписани су споразуму из области грађевинарства, инфраструктуре, телекомуникација, трговине, одбране, медија, културе… Међу њима је и Меморандум о успостављању Центра за сарадњу у области саобраћаја и инфраструктуре између Кине и земаља Централне и Источне Европе.
Управо он указује на суштинско значење српско-кинеске сарадње која Србију види као кључну тачку у региону на новом кинеском Путу свиле и њеном продору на европско тржиште.
Српским саобраћајницама на Путу свиле до Европе
Отуда су најважнији и највреднији споразуми управо они који се тичу енергетике и саобраћајне инфраструктуре без којих кинески пројекат за 21. век „Један појас један пут“, тежак 900 милијарди долара, покренут пре три године, не би био изводљив.
Тако се и један од данас потписаних споразума односи на изградњу деонице Сурчин-Обреновац на Коридору 11, који подразумева и мост код Обреновца. Такође, и Меморандум о разумевању и заједничком улагању у обновљиве изворе енергије у Србији, али и онај о финансирању изградње електране за производњу струје од отпада. Таква прва електрана на отпад би могла да буде изграђена у Панчеву. Управо је Панчево одабрано за пилот пројекат где ће кинески партнери урадити анализе и студије.
Меморандум о разумевању за пројекат отпадних вода, који је такође потписан, вредан је 500 милиона евра, а требало би да буде изграђено 14 постројења.
Потписана су и писма о билатералном валутном своп аранжману између Народне банке Србије и Народне банке Кине.
О свим пројектима ће сигурно више бити речи у наредним данима, као и о укупним ефектима тродневне посете председника Кине Србији која се сутра завршава посетом „Железари Смедерево“, кинеској инвестицији од огромног значаја за Србију.
У сваком случају, Кина је, како је оцењено, заинтересована за све што Србија може да произведе, па ће се Влада због тога потрудити да домаће компаније добију пуно прилика и сву могућу помоћ како би сарадња била реализована.
Премијер Србије Александар Вучић је досадашњу сарадњу у области инфраструктуре, у оквиру које су кинеске компаније завршиле мост на Дунаву код Земуна и тренутно раде на изградњи највећег броја деоница на Коридору 11“, оценио изванредном и додао да нас још „много тога у инфраструктурним пројектима чека“.
О значају који Кина придаје сарадњи и пријатељству са Србијом, према речима кинеског председника Сија, најбоље говори податак да је Србија прва земља у овом региону са којом Кина закључује Споразум о стратешком партнерству.
Посета Србији и потписани споразуми постављају на виши ниво односе две земље, оценио је Си Ђинпинг истичући да Србија има значајну улогу на путу „Један појас, један пут“. Председник Србије Николић пак види Кину као снажан стуб ослонца за Србију, која је спремна за нову димензију привредне сарадње.
И политички значај посете председника Кине
Колико год посета председника најмногољудније државе, а по снази друге привреде света, првенствено имала привредну тежину, њен политички значај није остао по страни.
Ђинпинг и Николић су јасно ставили до знања да се обе државе залажу за узајамно уважавање принципа једнакости и суверенитета у настојању да обе буду фактори стабилности на међународном плану.
Председник Кине је посебно указао на поштовање суверенитета и територијалног интегритета Србије, што је за Београд од посебног значаја с обзиром на питање Косова и Метохије. Србија, дакле, може да рачуна на подршку Кине као сталног члана Савета безбедности Уједињених нација, без чијег гласа у тој институцији не може да буде донета ниједна одлука.
Николић је оценио да непризнавање једнострано проглашене независности Косова и Метохије, као и подршка нашим напорима да такозвано Косово не постане члан Унеска, представљају континуитет драгоцене подршке Кине да Србија очува територијалну целовитост, уз доследну примену међународног права.
Председнику Кине је недвосмислено ставио до знања да ће Србија наставити доследно да подржава политику једне Кине и принципијелну политику која води сарадњи и мирном решавању свих питања кроз дијалог.
Нема сумње да је билатералној сарадњи лични печат дао председник Кине учинивши да Србија тиме добије на политичкој стабилности и економском напретку. Зато је Си Ђинпинг данас сa пуним правом понео Орден Републике Србије на великој огрлици којим га је председник Србије одликовао за изузетне заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа две земље.
Да су односи Кине и Србије уистину пријатељски и да то није само куртоазна фраза дипломатског речника, потврдио је данас Ђинпинг изјавивши да се у Србији осећа као код куће и да ужива у гостопримству и топлој атмосфери која му је приређена.
Кинески председник сутра завршава посету Србији обиласком „Железаре Смедерево“ коју је кинеска компанија „Хестил“ купила пре два месеца за 46 милиона евра, скинувши са плећа српске привреде терет великог губиташа.
О томе, као и о новим улагањима „Хестила“ у „Железару“ која би, како се помиње, могла да достигну 300 милиона евра у наредних пет година, премијер Вучић ће са високим гостом сигурно разговарати и током свечаног ручка који ће бити уприличен у вили Обреновића у Смедереву.