Биралишта су отворена у 8 сати по средњеевропском времену, а биће затворена у 23 сата.
Исход референдума на којем право гласа има више од 46 милиона бирача, потпуно је неизвестан, а референдумско питање гласи „Да ли Уједињено Краљевство треба да остане чланица ЕУ или да напусти ЕУ?“.
Једно од последњих истраживања британског јавног мњења пред референдум, које је спроведено за дневни лист „Тајмс“, показало је да су заговорници останка у Унији поново у вођству.
У тој анкети, рађеној јуче, 51 одсто испитаника изјаснило се за Велику Британију у ЕУ, а 49 одсто за излазак из европског блока.
Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција при чему је свака од страна оптуживала ону другу за распиривање страха, а на јавно мњење утицао је и трагичан догађај у завршници кампање када је Џо Кокс, проевропска посланица опозиционих лабуриста, убијена док се припремала да одржи састанак са бирачима у Бристолу.
Из Брисела су у претходном периоду више пута стизале поруке упозорења на последице британског изласка из Уније по обе стране, а председник Европског савета Доналд Туск каже да би „брегзит“ „могао да буде почетак деструкције не само ЕУ, већ и целокупне западне политичке цивилизације“.
О потенцијалним последицама британског референдума размишља се и на Балкану, а стручњак за регион са Лондонске школе економије Џејмс Кер Линдзи оценио је за Танјуг да се одлуком Британаца о останку у Унији не би много тога променило ни за Европу ни за Балкан, док би „брегзит“ водио на „потпуно неистражен терен“.
На биралишта ће изаћи британски и ирски држављани, као и држављани Комонвелта који имају пребивалиште у Уједињеном Краљевству, али и држављани УК у иностранству који се последњих 15 година налазе бирачким списковима.
Право гласа овог пута имаће и грађани Гибралтара.
Британија је сличан референдум одржала и 1975. године када је 67 одсто грађана гласало за останак те земље у Европској економској заједници.