На улицама Нице туга, неверица, страх, а потресни призори из Француске обишли су свет.
„У тренутку напада на променади је био огроман број људи, а остаци злочина виљиви су и сада јер полиција још увек врши увиђај. Са улице ништа није склоњено, виде се остаци одеће, ципела, накита, крваве рукавице и завоји… Присутан је велики број страних и домаћих новинара и телевизијских екипа. У Ници влада право ванредно стање, а ангажоване су и војска и морнарица, која се види са обале“, каже српски лекар.
У тренутку напада Аничић се, на срећу, налазио у градићу на 20 километара далеко од Нице, где се такође славио Дан пада Бастиље, француски национални празник. Како каже, оно што се могло видети на телевизији је да се све одиграло у десетак минута, и да су све службе града за хитну медицинску помоћ одмах изашле на лице места, али је, нажалост, био велики број повређених људи и деце.
„Срећа у несрећи је што је Ница град са јаким медицинским центрима, па је помоћ могла да буде адекватно пружена и у најкраћем могућем року“, објашњава Аничић.
Он додаје да је, након напада, број пролазника на улици двоструко мањи него што је то уобичајено за ово доба године и врх сезоне на француској ривијери, када је Ница обично препуна.
„Главне улице којима се туристи крећу су полупразне, променада је затворена за саобраћај, приметан је велики број полицајаца, а мислим да ће оваква атмосфера потрајати и наредних дана. Ово је велики ударац за Француску, имајући у виду да се у новембру десио терористички напад у Паризу, а велики је проблем и то што је ово акт домаћег тероризма, јер је нападач био Француз туниског порекла“, објашњава Аничић.
Он подсећа да је у Француској велика популација људи који воде порекло из Северне Африке — Туниса, Марока, бивших француских колонија.