Он је рекао да тадашње власти Србије нису сматрале да би то био потез који ће побољшати односе са САД.
„То је врло озбиљно питање, а када доносите такву врсту одлуке морате да мерите разлоге за и против. Тим гестом не постаје се земља-савезница великих сила у борби против тероризма, већ преузима одговорност за погрешне одлуке у борби против тероризма. Ми нисмо сматрали да је корисно да се Србија у такве акције укључује“, рекао је Тадић.
Како је додао, тадашње власти су сматрале корисним да се Србија укључује у мировне операције, да би на тај начин могла много боље да брани своје спољнополитичке позиције.
„Поред тога, ако сте земља-савезница у мировним операцијама с великим силама, онда је већа вероватноћа да нас оне бране од терористичких удара попут оних какве смо имали у јужним српским општинама“, рекао је лидер СДС.
На питање да ли сматра потез ове владе и долазак двојице затвореника из Гвантанама добрим у овом тренутку, Тадић каже:
„То је потез кратког даха, који ће овој влади донети још неколико дана добрих односа са САД“.
На констатацију новинара да „боде очи“ то што никад категорички није негирао могућност да се кандидује на председничким изборима, Тадић каже да је то зато што би то било неполитичко понашање.
„Ја нисам аматер у политици. Нисам донео одлуку да се нећу кандидовати, али истовремено као легитимну идеју видим и да се кандидује неки други кандидат кога бих могао подржати. У крајњем случају, добро је оставити власт у неизвесности шта ће се десити“, рекао је Тадић.
Он додаје да баш због тога што се тако владао „сада иде сатанизација“ од стране власти преко режимских таблоида.
Упитан да ли га се плаше, Тадић одговара:
„Наравно да ме се плаше. Свакога се плаше јер је њихов председнички кандидат сада веома лош и не може да пропусти прилику да не каже нешто што је бесмислено. И што има проблем валидности поштовања закона, било да је у питању образовање или имовина…“