Током текућих тензија у Јужном кинеском мору, Сједињене Америчке Државе извеле су низ провоцирајућих војних патрола у региону. Тврдећи да су њихове акције рутинске вежбе „слободне пловидбе“, америчка морнарица пловила је у оквиру 12 миља територијалног ограничења од кинеских пројеката за мелиорацију земље. Амерички бомбардери Б-52 такође су извршавали летове изнад воде, заједно са осталим извиђачким летелицама.
У петак је кинеска Народна ослободилачка армија послала сопствени војни авион у Јужно кинеско море, Х-6К који може да носи нуклеарне ракете великог домета.
У понедељак је портпарол кинеске војске Шен Ђинке истакао да ће ови летови постати „редовна пракса“, саопштила је кинеска новинска агенција Синхуа. На тај начин авијација се нада да ће „промовисати праву војну обуку“ у региону.
Кинеске патроле појавиле су се као резултат пресуде хашког Арбитражног суда који је донео одлуку да Пекинг нема правни основ за тражење историјских права на територије у оквиру девет испрекиданих линија у Јужном кинеском мору.
Кинеска влада ову одлуку не прихвата као правоснажну.
Ово је веома спорна област кроз коју пролази око пет билиона долара вредне међународне трговине, на чији већи део воденог пространства претендује Кина, иако на неке делове претендују Тајван, Вијетнам, Филипини, Малезија и Брунеј.
Сједињене Државе и њене савезнице изразиле су противљење кинеској изградњи вештачког острва у Јужном кинеском мору и оптужиле Пекинг за покушај успостављања ваздушне одбрамбене зоне. Кина тврди да има право да гради на својој територији и да ће се острво користити углавном у цивилне сврхе.
Осим војних патрола Кина ће до четвртка изводити низ поморских војних вежби. Пекинг је упозорио све цивилне бродове да избегавају воде где се изводе војне вежбе.