Током дебате о модернизацији нуклеарног штита Велике Британије премијерка Тереза Меј одговорила је потврдно на питање да ли би била спремна да искористи нуклеарно оружје против Русије.
Иако је напоменула да би оружје било искоришћено ради застрашивања, био је то још један прилог чињеници да се баук Русије шири Европом. Истовремено, са друге стране океана кандидаткиња Демократске партије за председника САД Хилари Клинтон потврдила је да ће подржати НАТО у борби против „руске претње“.
Многи тај неоправдани страх Запада пореде са некадашњим застрашивањем Европе и Америке Совјетским Савезом. Из потпуно истих разлога, каже Павић, пре свега како би Америка задржала војно присуство у Европи.
„Американцима је неопходна производња непријатеља, у недостатку СССР-а тај непријатељ је Русија. То није поштено, ни истинито, јер Русија практично дели исте вредности сa остатком Европе, има демократски систем, потписала је исте конвенције и апсолутно је немогуће повлачити паралелу са Совјетским Савезом. Једини начин да се Американци преко НАТО-а задрже у Европи је да и даље третирају Русију као Совјетски Савез. Kад тога не би било, не би постојао ниједан добар разлог да САД и даље доминирају у политичком животу Западне Европе“, каже Павић.
Он додаје да се тако скреће пажња, пре свега грађанима Европе, и са још једне важне чињенице — економске кризе коју су произвели финансијска глобализација и неолиберални програм који је произашао из Вашингтонског споразума почетком деведесетих. Дакле, док се Европљани плаше бауком званим Русија, они не виде шта је узрок кризе у Европи.
„САД заједно са корпоративном елитом контролишу глобалне медије, мењају тезе и не дозвољавају супротно аргументовано мишљење. Обичан свет, заузет егзистенцијалним проблемима, нема времена да размишља о томе, а поготово да се политички организује. То је прљава, покварена, али и опасна игра, која може да произведе последице, инцидент на који ће Русија морати да одговори на својим границама. Та игра може све да нас одведе преко црвене линије са које нема повратка“, оцењује Павић.
Ипак, Павић је оптимиста, јер сматра да Русија у овом „рату“ игра мудрије од Совјетског Савеза, што пре свега видимо из нормализације односа са Турском. Русија не иде ђоном, наступа паметније од СССР-а, таквим понашањем покушава да покаже да није претња, очигледно је да то има утицаја, спор је, али га има, каже Павић.
„У Европи је све више гласова који позивају на укидање санкција, оне не одговарају европском континенту, а не треба заборавити да је Русија његов део. Кад је Турска пружила руку, они су ту руку прихватили. То је сигнал да би то исто урадили са Европљанима. Ако питамо просечног западног Европљанина да пружи руку Русији, почне да тргује и да прави нови економски простор који би се звао Евроазија, сигуран сам да 95 одсто нормалног света у томе не би могло да нађе ништа лоше“, каже Павић.
У разговору за Спутњик он закључује да је управо на примеру нормализације односа са Турском после обарања њеног авиона Русија показала своју прагматичност, колико је одмакла од политике Совјетског Савеза. Показала је обичном свету да није претња, већ нормална држава која жели равноправну сарадњу, коју жели већина људи у Европи.