Зејбекчи је истакао важност телефонског разговора председника Русије Владимира Путина након неуспелог покушаја државног удара током ноћи 16. јула у Турској.
„Одмах након покушаја преврата, један од првих лидера који се јавио нашем председнику је био управо господин Путин. Заиста, у таквој атмосфери, позив руског председника представљао је озбиљну моралну подршку“, изјавио је министар Зејбекчи.
Турски министар је подсетио да се до посете Русији он већ био срео са првим замеником министра економског развоја Руске Федерације Алексејем Лихачовом у Шангају током састанка Г20 и додао да је прошлонедељна посета турске делегације Москви заправо техничка припрема за састанак лидера двеју држава Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана.
Према речима министра, делегацију која је посетила Москву чинили су представници Министарства пољопривреде, Министарства културе и туризма, Министарства саобраћаја, мора и комуникација и Министарства енергетике.
„Представници обеју држава су у потпуности решени да поврате ниво односа какав смо имали до 24. новембра 2015. године. Наравно, каквом динамиком и како ће конкретно то бити учињено, показаће време. Надам се да ће током сусрета 9. августа проблеми бити у потпуности отклоњени“, каже он.
Зејбекчи говори и да је руска влада већ усвојила неке позитивне одлуке које се тичу туризма. Што се тиче чартер летова, требало би осим ових одлука да се спроведу и неке техничке мере.
„Обе стране имају намеру да поврате претходне процедуре за издавање виза, а и у овом смислу ће бити потребна техничка припрема. Има позитивних помака што се тиче извоза турског воћа и поврћа, али опет и ту је неопходна техничка припрема. Стога ће руска делегација посетити Турску како би ове припреме и све неопходне процедуре биле реализоване. Надам се да ће и то бити регулисано до 9. августа“, каже Зајбекчи.
Министар економије Турске додаје да су обе стране убрзано радиле на нацртима споразума о слободној трговини, као и у сфери услуга и инвестиција. Дијалог у вези са Споразумом о слободној трговини, каже Зајбекчи, важан је показатељ позитивних руско-турских односа у области економије.
„Задовољан сам, јер се ради на обнављању односа. Технички састанци су се брзо одржали. Постоји договор са министром енергетике Русије Александром Новаком о одржавању састанка међувладине комисије о трговачко-економској сарадњи у октобру ове године. Министар Новак и ја смо копредседници те комисије“, каже он.
Током састанка у Москви, били су разматрани пројекти у вези са изградњом нуклеарне електране Акују, као и изградњом гасовода „Турски ток“, који су били обустављени после обарања руског авиона Су-24.
„Постоји и политичка воља да се изгради ’Турски ток‘. Постоји неколико техничких нијанси, које оба министра морају детаљно размотрити. Убеђен сам да ће пројекат бити реализован“, каже Зајбекчи.
„Турска и Русија имају јединствену способност да се допуњавају: Русија има енергенте, а Турска има положај који омогућава да гас стигне до Европе. Ми ћемо ове околности искористити, како бисмо остварили највећу корист за обе државе на највишем нивоу“, додаје он.
Турски министар је додао да ће се ако буде потребе, пред састанак Путина и Ердогана још једном састати са руским колегом. Зајбекчи каже и да ће током сусрета лидера двеју земаља бити разматране економске теме, као и регионална и политичка питања, укључујући и сиријски проблем.
Министар верује да у односима са Русијом сви проблеми могу остати у прошлости. У том смислу, саговорник Спутњика коментарише вести о хапшењу пилота који су оборили руски бомбардер.
„Потпредседник владе Мехмет Шимшек је, позивајући се на писања медија, саопштио да су пилоти који су оборили руски авион, касније током ноћи покушаја преврата гађали турски парламент. Али немам потврду те информације“, каже Зејбекчи.
Једна од разматраних тема је и питање економских последица пуча. Министар сматра да нема разлога за бригу.
„Да је покушај пуча био изведен у некој од држава са високим БДП-ом, високим нивоом демократије и технологије, као што су то на пример Немачка и Енглеска, мислим да се економије ових држава не би тако лако опоравиле, односно ’стале на ноге‘. Тамо се не би отвориле берзе, банке, не би било могућности да се неометано одвијају финансијске операције. А код нас су већ следећег јутра у 8.30 све берзе радиле без проблема. У том смислу је Турска по свим критеријумима, укључујући и економске. у веома доброј позицији“, каже он.
Ипак, министар не крије да су били забележени и губици попут колебања курса националне валуте. Ипак, сви ризици у економском сектору су након покушаја пуча, већ прошлост. Министар додаје и да влада неће користити могућности које отвара увођење ванредног стања и да неће уводити неке ванредне законе.