Како се наводи, након повратка с одмора Меркелову чекају извештаји о рату у Сирији, борбама на истоку Украјине, односима с Турском, кризи у Украјини, где је конфликт између Русије и Украјине поново ескалирао.
Најновији конфликт, према оптужбама Русије, изазвала је Украјина, која је уз помоћ „саботера“ на Криму планирала нападе, што је Кијев одбацио, док Русија прети осветом, преноси „Дојче веле“.
Украјински председник Порошенко у садашњој кризи помоћ тражи од европских партнера, Немачке и Француске.
Ангела Меркел је заједно са француским председником Оландом у фебруару 2015. у Минску посредовала у споразуму између Русије и Украјине, планом за окончање кризе на истоку Украјине.
Међутим, спровођење тог плана одавно не функционише.
Меркелова се и даље залаже за дипломатско решење — притисак на Русију уз стални дијалог.
У међувремену су и односи с Турском постали потпуно непредвидиви, јер је након неуспелог војног пуча турски председник Ердоган свим средствима наумио да повећа своју моћ у земљи.
Такође, он користи сваку прилику да критикује Немачку и немачке политичаре, те је питање колико ће још дуго у овако напетој атмосфери трајати споразум о избеглицама због којег је Меркелова често изложена критикама.
Један од главних задатака немачке канцеларке је и да се побрине да се број избеглица више не повећава.
Већина Немаца, међутим, више није задовољна њеном политиком према избеглицама, јер у ту земљу месечно и даље долази 16.000 избеглица.
Меркелова мора зато да разради план о томе шта ће се десити ако из Турске и Сирије према Европи поново крене већи талас избеглица, при чему, како оцењује „Дојче веле“, на ширу подршку европских партнера не може да рачуна.
Парадокс је, како наводи „Дојче веле“, што канцеларка једино може да рачуна на земље балканске руте, који су остале при својој политици затворених граница и раде управо оно што Меркелова није хтела у Немачкој.
Немачку канцеларку чека и решавање кризе између њене ЦДУ и сестринске странке из Баварске, ЦСУ и њеног председника Хорста Зехофера.
ЦСУ је, наиме, од почетка мигрантске кризе била скептична према политици добродошлице коју заступа Ангела Меркел.
Зехофер је „заголицао“ јавност информацијом да би се могао кандидовати за место канцелара 2017, а за разлику од Меркелове, он је тренутно веома омиљен међу грађанима Немачке, тврди „Дојче веле“.
Популарност Меркелове је у протеклих годину дана знатно опала, али је то случај и са њеном странком, ЦДУ, коју према резултатима испитивања јавног мњења тренутно подржава само 35 посто испитаника.
На недавно одржаној конференцији за новинаре Меркелова је најавила пакет мера за унутрашњу сигурност који је детаљније представио министар унутрашњих послова, а с циљем да врати изгубљено поверење бирача.
Иначе, Меркелова се након свега још није изјаснила да ли је у оваквим околностима и даље спремна на кандидатуру за још један мандат, пише „Дојче веле“.