Председник Казахстана Нурсултан Назарбајев биће гост Србије између 23. и 25 августа. Током посете, биће потписано неколико билатералних споразума, а међувладина комисија одржаће заседање.
Председник Србије Томислав Николић изразио је наду да ће посета председника Назарбајева отворити ново поглавље у економским односима двеју земаља, који су на нижем нивоу од (изузетно добрих) политичких.
Србија са Казахстаном има изузетно скроман обим робне размене, каже Данијела Чабаркапа, директорка Сектора за економске односе са иностранством у Привредној комори Србије. Притом, присуство дефицита на српској страни је константно, а структура робе која се размењује веома је уска, наставља она.
„Постоји и те како много простора за успостављање и интензивирање сарадње. Прошле године, ниво размене је био 166,6 милиона долара. Имамо детектован раст извоза, али пошто раст износи свега 24,4 милиона долара, и те како има простора за побољшање и повећање размене. Увоз је смањен, али је дефицит од скоро 120 милиона долара константан“, каже Чабаркапа.
Структура робе којом тргују Србија и Казахстан веома је ограничена, наводи Чабаркапа. Ради се, углавном, о конструкцијама и деловима за намештај, механичким уређајима за манипулацију, производима од дрвета и штампаним стварима.
„То су главни производи који се налазе на извозној страни Србије у Казахстан, мада се може рећи да је у првих шест месеци ове године достигнута и највећа покривеност увоза извозом, пре свега због извоза грађевинских машина и уређаја за нискоградњу, биљних и сировинских материјала, конструкција и делова“, наводи Чабаркапа.
Из Казахстана Србија увози минерална горива, мазива и сродне производе. Учешће ових производа у увозу скоро да прелази 80 одсто.
Поред Русије и Белорусије, и Казахстан је земља-чланица Евроазијског економског савеза са којом Србија има потписан уговор о слободној трговини. Уговор је потписан 2010, приликом посете тадашњег председника Бориса Тадића Астани, међутим време се изменило. Почетком прошле године званично је успостављен јединствени економски простор чланица Евроазијског економског савеза и Србија је са том институцијом отпочела преговоре о унификацији трговинског режима са свим чланицама Савеза (поред Русије, Белорусије и Казахстана чланице Савеза су и Јерменија и Киргизија).
Сада се преговара са тржиштем које има око 180 милиона становника, каже Чабаркапа, а унификација је битна како би се избегле разлике које постоје у три потписана споразума. Унификација споразума о слободној трговини је важна и за толико дуго најављиван, а никако остварени извоз аутомобила из „Фијатове“ фабрике у Крагујевцу.
Чабаркапа очекује да ће извоз „Фијатових“ аутомобила који се производе у Крагујевцу бити једна од тема разговора у међувладиној комисији. Радне групе већ раде, припремају терен, и остаје нам да сачекамо три дана да видимо резултате договора.