У Црној Гори ништа ново. Како за Спутњик сведочи вишегодишњи познавалац политичке климе у тој држави новинарка „Вијести“ Мила Радуловић, актуелно је оно што је било актуелно и пролетос, и прошле, и претпрошле године — изборног поверења нема.
Комбинаторика због личног ћара
Читава прича, додаје Радуловићева, отворена уласком дела такозване грађанске опозиције у Владу изборног поверења, сад се затвара на чудан начин јер је једна чланица (УРА) напустила Владу, а две (СДП и Демос) су остале. Очекивало се да ће те три партије наступити заједно у предизборној коалицији, међутим, лидер Демоса Миодраг Лекић проценио је да то није добитна комбинација и отпочео је преговоре са Социјалистичком народном партијом. Друге две партије чекају Лекићеву одлуку или ће у супротном бити принуђене да наступе саме на изборима.
„Неформално, Демос, односно Лекић, не желе са СДП-ом Ранка Кривокапића зато што је та партија више од деценије била у власти са ДПС-ом и сматрају да то није добра порука грађанима којима се поручује да они желе смену власти Мила Ђукановића. Са друге стране Демос нема ништа против савеза са УРА, али мисли да није добро да иду само те две партије и да би требало да се и СНП нађе у том савезу“, детерминише тренутну ситуацију на политичком пољу Црне Горе Мила Радуловић.
Са СНП-ом, појашњава даље она, постоји лоше искуство још од преговора о уласку у Владу изборног поверења, јер СНП у преговорима испоставља поприлично високе захтеве. Наиме, суочена са проблемима претходних година и одласком дела угледних активиста и посланика, СНП има веома лош рејтинг и очекује да би у коалицији могла да освоји много више мандата него што би то урадила самосталним наступом.
Веома је мала шанса за заједнички наступ читаве опозиције, јер је Миодраг Лекић напустио Демократски фронт, па, како сведочи Радуловићева, влада атмосфера неповерења, што би рекли политичке мржње између ДФ-а и Лекића. Такође СДП и УРА су заговорници НАТО-а, Демос пак није превелики љубитељ чланства Црне Горе у НАТО-у, као ни СНП, па је тешко помирити политичке програме.
Изборног поверења нема, а кад ће не знамо
„Са друге стране, свака партија гледа своје ускостраначке интересе, односно колико би свака од њих могла добити посланика. Не видим, нити су они то показали у наступима, нити се то из било чега може закључити, да заиста заговарају смену власти ДПС-а, иако формално у изјавама то помиње сваки од тих страначких лидера и функционера“, категорична је Радуловићева.
Изборног поверења нема јер, према речима Миле Радуловић, постоје разноразне званичне и полузваничне информације да је централни бирачки списак у ужасном стању, да ту има пуно људи који немају право гласа, да има доста уписаних преминулих особа…
„МУП сада предводи опозициони министар Горан Даниловић, који је обећао да ће све средити. Набављен је и апарат који би требало да поређењем базе података докумената грађана пречисти бирачки списак, али је питање шта ће од тога бити јер Даниловић у МУП-у има опструкције од стране службеника којима, изгледа, са стране руководи ДПС“, прецизира Радуловићева.
Прича се, додаје она, све што се прича и претходних година — да поштених избора бити неће. Међутим, нема никаквих доказа да ће се ишта променити и да ће опозиција успети да докаже колико је заиста гласова покрадено.
„Постоји још један проблем — расцепканост опозиције. Уколико све партије наступе самостално, а изгледа да ће се то и десити изузев ДФ-а, због разливања гласова Милов ДПС би два мандата могао да добије такорећи гратис и мимо онога што грађани буду гласали за њега, јер нема пандан у виду јединственог опозиционог фронта“, закључује Радуловићева.