Папа Фрања одржао је мису пред око 3.000 људи, на стадиону који може да прими 27.000 гледалаца.
На изненађење Ватикана, миси нису присуствовали челници Грузијске православне цркве, преносе агенције, напомињући да је председник Грузије Гиорги Маргвелашвили био једини присутни политичар.
Тако су, како оцењује АП, покушаји папе да побољша односе са Грузијском православном црквом доживели јавни неуспех пошто је Грузијска патријаршија одлучила да не пошаље званичну делегацију на мису уз образложење да православни верници не могу да учествују у католичким службама.
Током припрема за папину посету Кавказу, портпарол Ватикана рекао је да ће делегација православног свештенства присуствовати миси у Тбилисију „као знак блискости између две цркве“.
Портпаролка Грузијске патријаршије Нато Асатиани рекла је, међутим, да делегација није присуствовала миси „у складу са обостраним договором“.
„Све док постоје догматске разлике између наших цркава, православни верници неће учествовати у њиховим молитвама“, објавила је Патријаршија на свом сајту, коригујући првобитно саопштење.
Раније је планирано да се папа лично састане са православном делегацијом на крају мисе, али се он уместо тога захвалио „православним верницима“ који су присуствовали миси.
Папа Фрања је у петак увече допутовао у Грузију, где су га дочекали председник Гиорги Маргвелашвили и патријарх Илија II, поглавар Грузијске православне цркве.
Грузија је већински православна земља. Према подацима Ватикана, у њој живи 112.000 католика, односно 2,5 одсто укупног становништва.